Ta strona używa plików cookie!
close

Policyjna konferencja „Bezpieczny Senior”

Data dodania: 28 września 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Na terenie wrocławskiej Hali Stulecia odbyła się konferencja pod nazwą „Bezpieczny Senior”, której głównym organizatorem była Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi policjanci dyskutowali o niebezpieczeństwach, które czyhają na osoby starsze. Rozmawiano m.in. o oszustwach, trybie wypowiadania umów, prawach konsumenta, czy zagrożeniach na rynku nieruchomości. Wspólnym mianownikiem wszystkich paneli dyskusyjnych był wrocławski „Bezpieczny Senior”.

Spotkanie dotyczące bezpieczeństwa seniorów odbyło się w sali konferencyjnej wrocławskiej Hali Stulecia. Inicjatorem konferencji był Komendant Miejski Policji we Wrocławiu insp. Maciej Januszkiewicz, którego reprezentował Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Patrolowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu asp. Rafał Jaszczykiewicz. Na spotkaniu zwrócono uwagę na to, jak ważne jest dla wrocławskich funkcjonariuszy bezpieczeństwo osób starszych.

W jego trakcie kolejni prelegenci, w tym również z ramienia komendy miejskiej, omawiali poszczególne obszary związane z tematyką konferencji, skupiając się m.in. na oszustwach dokonywanych na szkodę osób w wieku senioralnym, przy wykorzystaniu metody „na wnuczka” oraz „na fałszywego policjanta”. Przedstawiono analizę tych oszustw oraz dokładnie omówiono metod działania sprawców. Zwrócono uwagę na to, że najważniejszą rolę w tego typu zdarzeniach odgrywają ludzkie emocje, które bezwzględnie wykorzystują przestępcy. Oszustwa zawsze osadzone są w zmyślonej, ale bardzo dramatycznej historii. Dotyczyć one mogą tragicznego wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczyła bliska nam osoba, lub udziału w tajnej policyjnej zasadzce, mającej na celu ujęcie groźnych przestępców. Oszuści starają się wykorzystać naszą naturalną chęć niesienia pomocy, wywierają na nas presję czasu i wielokrotnymi połączeniami telefonicznymi nie dają czasu na spokojne przeanalizowanie całej sytuacji. Na szczęście seniorzy coraz rzadziej ulegają tym manipulacjom. Intensywne kampanie informacyjne, prowadzone również przez policjantów, przynoszą oczekiwany efekt. Coraz mniej osób daje się nabrać na próby takich działań.

Na konferencji dokładnie omawiano też, jak wycofać się z nieprzemyślanego zakupu. Wyjaśniono ponadto wszystkim uczestnikom, kim w myśl przepisów jest konsument oraz wskazano infolinie i instytucje pomocowe, do których można zwrócić się o pomoc.

Na spotkaniu radzono również seniorom, jak poruszać się na trudnym rynku nieruchomości oraz wyjaśniano czym jest odwrócona hipoteka lub umowa dożywocia. Decyzji o sprzedaży lub przekazaniu nieruchomości nie powinno się, tak jak we wszystkich istotnych kwestiach, podejmować pod wpływem impulsu.

W przedsięwzięciu wzięli udział zaproszeni goście, przewodniczący klubów seniora i mieszkańcy Wrocławia. Spotkanie zorganizowane przez wrocławskich funkcjonariuszy trwało ponad dwie godziny, ale ożywione dyskusje trwały jeszcze długo po zakończeniu konferencji.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
st. sierż. Dariusz Rajski
693 – 403 – 817

 

 

 

Galeria