Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzanych o włamanie do mieszkania starszej kobiety

Data dodania: 23 listopada 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Polkowice

Włamali się do mieszkania 88-latki skąd zabrali pieniądze i biżuterię. Policjanci z powiatu polkowickiego ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o ten czyn. Okazało się, że jeden z nich jest niepełnoletni. W działaniach funkcjonariuszom pomógł policyjny pies służbowy, który doprowadził do miejsca skradzionych rzeczy. Zatrzymani za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem.

Do zdarzenia doszło 20 listopada br., w godzinach popołudniowych, na terenie Przemkowa. Jak ustalili policjanci, sprawcy wykorzystując nieobecność właścicielki włamali się do jej mieszkania, skąd ukradli m. in. pieniądze oraz biżuterię. Straty w tej sprawie pokrzywdzona oszacowała na kwotę ponad tysiąca złotych.

Funkcjonariusze z Zespołu Prewencji Posterunku Policji w Przemkowie, w wyniku podjętych działań ustalili i zatrzymali dwie osoby w wieku 15 i 22 lat - podejrzane o włamanie do tego mieszkania. W działaniach poszukiwawczych funkcjonariuszom pomógł Herod - policyjny pies patrolowo - tropiący, który doprowadził do miejsca skradzionych rzeczy.

Teraz za czyny, o które podejrzani są mężczyźni, odpowiedzą oni przed sądem. W przypadku osoby nieletniej, sprawę rozpatrzy sąd rodzinny.

Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają o tym, jak właściwie zabezpieczyć mieszkanie:
1. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i gotówkę w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
2. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, załóż oświetlenie na podwórku.
3. Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
4. Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, nie zapraszaj do swego mieszkania osób obcych (zwłaszcza, jeśli mieszkasz samotnie).
5. Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
6. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że część kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
7. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
8. Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Polkowicach
asp. szt. Daria Solińska
tel. 600-229-096