Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci zatrzymali kolejnych oszustów - poszkodowanych co najmniej kilkadziesiąt osób z całej Polski

Data dodania: 19 czerwca 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica

Legniccy policjanci zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne wyłudzenia pieniędzy. Funkcjonariusze ustalili, że korzystając z urządzeń mobilnych umieszczali oni na portalach internetowych ogłoszenia o sprzedaży pojazdów mechanicznych, których w rzeczywistości nie posiadali. Następnie pobierali zaliczki od potencjalnych nabywców i natychmiast po tym zrywali kontakt. Szacuje się, że pokrzywdzonych w sprawie może być, co najmniej kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju, a łączna wartość strat opiewa na kwotę ponad 230 tys. złotych. Mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy, ale za przestępstwa, o które są podejrzani grozi im kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, że policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Legnicy od dłuższego czasu pracowali nad sprawą oszustw z wykorzystaniem sieci internetowej. Zebrany materiał dowodowy i wiele czynności operacyjnych wykonanych przez funkcjonariuszy dały podstawy do zatrzymania pierwszego podejrzanego 59-latka, który został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Do kolejnych zatrzymań 26 i 57-latka doszło w czerwcu br. Okazało się, że podejrzani działali ze sobą wspólnie i w porozumieniu. Jak ustalili policjanci 26-letni, 57-letni i 59-letni mężczyźni oszukali ponad 30 osób z terenu całego kraju, od których wyłudzili ponad 230 tys. złotych.

Funkcjonariusze w trakcie sprawdzania mieszkań zatrzymanych zabezpieczyli sprzęt teleinformatyczny, dokumentację świadczącą o przestępczej działalności oraz karty płatnicze za pomocą, których sprawcy wypłacali zaliczki, które wpływały na różne konta od kupujących.

Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyźni od kilku miesięcy na aukcjach internetowych wystawiali do sprzedaży pojazdy samochodowe, koparki, ciągniki rolnicze. Kupujący, który chciał nabyć pojazd na aukcji, najpierw musiał wpłacić zaliczkę na podane przez mężczyzn konto, po czym sprawcy zrywali z nim kontakt. Funkcjonariusze potwierdzili, że przestępcy mieli kilka rachunków bankowych, na które oszukane osoby wpłacały pieniądze.

Do tej pory w tej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 26, 57 i 59 lat, którzy zostali już tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Policjanci zajmujący się przestępczością internetową, nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Podejrzani odpowiedzą za oszustwa przed sądem. Czyn ten zagrożony jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

st. asp. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Legnicy
sierż. szt. Jagoda Ekiert
tel. 504-798-649

 

 

Galeria