Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci w nocy wyciągnęli ze śniegu 67-letniego, nietrzeźwego mężczyznę

Data dodania: 21 marca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

Realizując działania pomocowe w ramach akcji „Zima 2017/2018”policjanci z powiatu jeleniogórskiego natknęli się na leżącego w śniegu mężczyznę. Był nietrzeźwy i mocno wychłodzony. Funkcjonariusze udzielili mu pomocy i przewieźli go do policyjnego aresztu, gdzie pozostał do wytrzeźwienia. Policjanci praktyczne codziennie pomagają osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przy ulicy 1 Maja znaleźli leżącego w śniegu, pod witryną sklepową mężczyznę. Funkcjonariusze ustalili, że jest to 67-letni mężczyzna, który był już wcześniej spotykany w jednym z pustostanów na terenie Jeżowa Sudeckiego. Mężczyzna był wychłodzony i wyraźnie czuć było od niego woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało go ponad 2 promile w jego organizmie.

W związku z zagrożeniem życia mężczyzny, funkcjonariusze udzielili mu pomocy i prewencyjnie na noc przewieźli do policyjnego aresztu.

Policjanci w okresie zimowym niejednokrotnie ratują życie osobom bezdomnym, często nietrzeźwym, które wieczorem i w nocy przebywają na dworze w bardzo niskich temperaturach. Najczęściej przebywają w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych mniej uczęszczanych miejscach. Niestety często są to osoby nietrzeźwe i bywa też tak, że nie są w stanie iść o własnych siłach.

W takich przypadkach policjanci w zależności od sytuacji i pory dnia odwożą takie osoby do ogrzewalni lub umieszczają w policyjnym areszcie do wytrzeźwienia. Z powodu wypitego alkoholu osoby takie nie odczuwają zimna, a wtedy są właśnie najbardziej narażone w niskich temperaturach na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu.
Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi, pracownikami MOPS systematycznie realizują działania o charakterze pomocowym. Sprawdzają m.in. miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bez stałego miejsca zamieszkania potrzebujące pomocy. Informują napotkane osoby o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur oraz o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach, a także udzielają wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Policjanci apelują o to, aby nie pozostawać obojętnym i przekazywać informację o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Czasami wystarczy jeden telefon by uratować komuś życie.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490