Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci uratowali życie mężczyźnie, który stracił przytomność

Data dodania: 28 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Jawor

W pobliżu budynku jaworskiej komendy do pełniących służbę patrolową funkcjonariuszy podbiegł mężczyzna z prośbą o pomoc. Okazało się, że po drugiej stronie ulicy na chodniku leży człowiek. Na ratunek ruszyło dwóch policjantów, którzy szybko znaleźli się przy osobie potrzebującej pomocy. Okazało się, że jest nią 30-latek, który zasłabł i ma trudności z oddychaniem. W czasie, gdy mundurowi udzielali mu pomocy przedmedycznej, dyżurny jednostki wezwał pogotowie ratunkowe.

Do policjantów patrolujących ulice Jawora podbiegł mężczyzna wzywając pomocy. Roztrzęsionym głosem wskazał leżącą po drugiej stronie ulicy osobę. Po pojawieniu się na miejscu funkcjonariusze ustalili, że pomocy potrzebuje 30-latek, który ma trudności z oddychaniem. W tym samym czasie za pośrednictwem dyżurnego KPP w Jaworze na miejsce zostało wezwane pogotowie ratunkowe.

W trakcie oczekiwania na przybycie ratowników medycznych mężczyzna nagle stracił przytomność i przestał oddychać. Mundurowi natychmiast przystąpili do działań reanimacyjnych. Po uprzednim sprawdzeniu podstawowych czynności życiowych oraz udrożnieniu dróg oddechowych, rozpoczęli resuscytację krążeniowo–oddechową przy wykorzystaniu rurki ustno-gardłowej. Dzięki wdrożonym czynnościom ratowniczym, 30-latek po około 2-3 minutach odzyskał oddech.

Następnie mężczyzna został przetransportowany karetką pogotowia do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

W tym przypadku całe zdarzenie skończyło się dobrze. Dzięki szybkiej reakcji przechodniów i profesjonalnej pomocy policjantów, chory mężczyzna mógł na czas trafić do szpitala, gdzie uzyskał niezbędną pomoc medyczną. Zaistniała sytuacja pokazuje, jak ważne jest, aby nie przechodzić obojętnie obok osób, które mogą potrzebować pomocy.

Dlatego apelujemy o reagowanie, gdy widzimy kogoś, kogo stan zdrowia mógł ulec nagle pogorszeniu. Te kilka chwil, które komuś poświęcimy, może okazać się bezcenne. W tym konkretnym przypadku mężczyzna będący świadkiem zdarzenia pomógł poprzez niezwłoczne przekazanie informacji policjantom. Pamiętajmy, że wykonanie telefonu bądź powiadomienie w inny sposób służb ratunkowych, też stanowi pomoc. Od naszej reakcji zależeć może czyjeś życie.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Jaworze
asp. Józef Kolanek
tel. 603 - 039 - 942