Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci rozmawiali z uczniami o cyberprzemocy

Data dodania: 14 lutego 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Świdnica

Z Internetu korzystają obecnie wszyscy – dzieci , młodzież i dorośli. Stanowi on skarbnicę informacji, ale jest też platformą, za pośrednictwem której młodzież kontaktuje się z rówieśnikami. Należy pamiętać, że internet wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywdy. Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, to wszystko może za sobą nieść poważne konsekwencje. Aby zapobiec niepożądanym sytuacjom, funkcjonariusze z powiatu świdnickiego spotkali się z uczniami jednej ze szkół podstawowych i rozmawiali z nimi o niebezpieczeństwach oraz skutkach wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Ślaskiej spotkali się z funkcjonariuszami Posterunku Policji w Słotwinie, żeby porozmawiać na temat cyberprzemocy. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Świadomy Junior”.

Przemoc obecna w cyberprzestrzeni może stać się szczególnie dotkliwa - kompromitujące materiały tj. ukradkiem zrobione zdjęcia, "filmiki" nagrane na telefon komórkowy, docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób. Policjanci rozmawiali z uczniami, jak postąpić gdy będą świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy sami staniemy się ofiarą agresji w sieci. Omówiona została kwestia odpowiedzialności prawnej nieletnich. Funkcjonariusze przybliżyli zagrożenia, jakie wiążą się z korzystaniem z Internetu oraz wskazali, jak ich unikać.

Dzięki tego typu spotkaniom młodzież uczy się, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z sieci internetowej, by nie stała się ona narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Konsekwencje działań w świecie wirtualnym mogą okazać się bowiem naprawdę poważne zarówno dla ofiary jak i sprawcy cyberprzemocy w świecie rzeczywistym.

Celem tego spotkania było m.in podniesienie świadomości prawnej w zakresie odpowiedzialności nieletnich za czyny związane z przestępczością internetową. Spotkania takie mają na celu zapobiegać w przyszłości popełnianiu tego typu przestępstw przez młodzież.

W czasie spotkania z młodzieżą policjanci przypomnieli także o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności osób pieszych. Zwrócono szczególną uwagę na to, aby każdy będąc niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego używał elementów odblaskowych.

Policjantom z Posterunku w Słotwinie towarzyszył Komisarz Lew, który odwiedził najmłodszych uczniów. Rozmawiał z nimi na temat bezpieczeństwa podczas zabaw na dworze oraz w domu, jak również na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. Na koniec spotkania Komisarz Lew rozdał maluchom elementy odblaskowe i wytłumaczył, dlaczego tak ważne jest ich noszenie.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Świdnicy
st.sierż. Magdalena Ząbek
tel. 607 – 317 – 642

 

 

Galeria