Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci rozmawiali z licealistami o bezpieczeństwie na drogach i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarą wypadków

Data dodania: 13 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica

Policjanci z legnickiej drogówki odwiedzili uczniów w VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Podczas spotkania licealiści mogli obejrzeć prezentację z wypadkami drogowymi oraz dowiedzieć się jak zabezpieczyć bezpiecznie miejsce zdarzenia drogowego i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarą wypadków. Pamiętajmy, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby, nie tylko ratownika medycznego czy policjanta.

Podczas spotkania policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy - asp. Marcin Weber i asp. Piotr Flejterski rozmawiali z uczniami VII Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej na miejscu zdarzenia.
 
Pamiętając o tym, że za chwilę młodzi ludzie zechcą zdawać egzaminy na prawo jazdy samochodem, policjanci podkreślali jak ważne jest nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Funkcjonariusze w pierwszej kolejności wyświetlili  prezentację ze zdjęciami i filmami, na której widać było skutki brawurowej jazdy, niezapinanie pasów bezpieczeństwa, rozmowę przez telefon, poruszanie się bez odblasków, które miały na celu uświadomienie młodzieży i pokazanie skutków nie przestrzegania przepisów.
 
W drugiej części spotkania policjanci omówili jak prawidłowo i bezpiecznie zabezpieczyć miejsce zdarzenie drogowego oraz udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych. Wiele osób jest świadkami wypadków lub przejeżdża tuż obok, gdzie nie ma jeszcze na miejscu żadnych służb ratowniczych; nikt nie wyjdzie, nie zadzwoni, myślimy, że nas to nie dotyczy. A należy pamiętać, że każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy.
 
Mówi o tym art. 162 § 1 Kodeksu Karnego:
"Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
 
Policjanci, aby podsumować spotkanie zaaranżowali w pomieszczeniu konferencyjnym scenkę, gdzie jedna z uczennic straciła przytomność ponieważ została porażona prądem. Ta sytuacja pokazała uczniom jak ważne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia i dbanie o własne bezpieczeństwo.
 
Wizyta w legnickim liceum była kontynuacją całej serię spotkań z młodzieżą o tematyce Policji. Funkcjonariusze mają nadzieję, że rozmowa z młodymi ludźmi pozwoli zwiększyć świadomość zagrożeń, a jednocześnie przygotować ich na wypadek, gdyby przyszło im stawić czoła niebezpieczeństwu i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarą wypadków.
 
kom. Kamil Rynkiewicz
 
Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Jagoda Ekiert

 

Galeria

Powiązane wiadomości