Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci podczas debaty z mieszkańcami rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów

Data dodania: 15 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Jawor

Policjanci z jaworskiej komendy podczas debaty z mieszkańcami rozmawiali o bezpieczeństwie seniorów. W trakcie spotkania przedstawione zostały zagrożenia, z jakimi mogą się zetknąć osoby starsze m.in. oszustwa metodą „na wnuczka” oraz sposoby w jaki należy ich unikać. W toku dyskusji omówiono również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przypomniano możliwości i założenia aplikacji: „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Przybyłych gości przywitał I Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jaworze mł. insp. Artur Bujak, który wskazał cele debaty ewaluacyjnej, podkreślając jak ważnym aspektem, jest bezpieczeństwo naszych seniorów.

Głównym założeniem wczorajszego spotkania z mieszkańcami powiatu jaworskiego zorganizowanego w Gminnym Obiekcie Kulturalno-Edukacyjnym w Męcince było podsumowanie działań prowadzonych przez jaworskich funkcjonariuszy.

W dalszej części spotkania prelegenci z jaworskiej komendy wspierani przez zaproszonych gości reprezentujących między innymi Starostwo Powiatowe, Inspektorat ZUS w Jaworze oraz Bank Spółdzielczy i GOPS w Męcince w multimedialnej formie przedstawili uczestnikom mechanizmy działania sprawców wyłudzających pieniądze metodą na tzw.: „wnuczka”, „urzędnika” „inkasenta”, czy „akwizytora”. Policjanci wskazali, na co uważać w kontaktach z osobami, próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów podczas pokazów czy prezentacji. W trakcie debaty informowano również, kogo nie należy wpuszczać do domu, gdzie nie należy przechowywać gotówki i jak bezpiecznie pobierać pieniądze z kont bankowych oraz bankomatów.

Kolejnymi poruszonymi zagadnieniami były bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz prezentacja możliwości aplikacji „Moja Komenda”, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” czy programu „Dzielnicowy Bliżej Nas”. Ta część spotkania, jak również poprzednia, wywołała niezmiernie ciekawą dyskusję, w trakcie której uczestnicy zadawali prowadzącym różnego rodzaju pytania. Na wiele z nich odpowiedział Naczelnik Wydziału Kryminalnego, Kierownik Referatu Ruchu Drogowego czy Dzielnicowy Gminy Męcinka, wyjaśniając słuchaczom nurtujące ich problemy.

Podsumowując debatę, wszyscy zgodzili się co do tego, że o wskazanych w niej aspektach należy rozmawiać jak najczęściej, aby uzmysłowić możliwie największej liczbie osób, jakich zagrożeń mogą doświadczyć w codziennym życiu. Wielka aprobata dla działań jaworskich stróżów prawa zobowiązała ich do realizacji dalszych systematycznych przedsięwzięć, mających na celu niwelowanie wszelkiego rodzaju zagrożeń.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Jaworze
kom. Łukasz Kubiś
tel. 603 - 039 - 942

 

Galeria