Ta strona używa plików cookie!
close

Policjanci kamiennogórscy podczas ćwiczeń dowódczo - sztabowych „Ratownik 2019”

Data dodania: 12 czerwca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Kamienna Góra

Kamiennogórscy policjanci wspólnie z innymi służbami przeprowadzili ćwiczenia dowódczo - sztabowe pod kryptonimem „Ratownik 2019”. Działania te zostały zorganizowane w Kamiennej Górze na drodze wyjazdowej z miasta, gdzie według założenia doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Na miejscu było wielu poszkodowanych. Głównym celem ćwiczeń było współdziałanie Policji z innymi służbami oraz podmiotami pozapolicyjnymi w przypadku prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych z udziałem wielu osób poszkodowanych.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze 11 czerwca br. uczestniczyli w ćwiczeniach dowódczo - sztabowych pod kryptonimem „Ratownik 2019”, zorganizowanych przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze. Policjanci wraz z innymi służbami, tj. z Państwową Strażą Pożarną z Kamiennej Góry, Ochotniczymi Strażami Pożarnymi powiatu kamiennogórskiego, z Pogotowiem Ratunkowym, przeprowadzili działania ratownicze na drodze gminnej prowadzącej w kierunku Przedwojowa.

Ćwiczenia rozpoczęły się od informacji telefonicznej, przekazanej dyżurnemu znajdującemu się na stanowisku kierowania w tutejszej komendzie powiatowej przez dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch pojazdów - osobowego oraz autobusu, gdzie jest co najmniej kilkunastu rannych.

Wysłani na miejsce policjanci po potwierdzeniu powyższych informacji, mieli za zadanie zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu wydostania wszystkich poszkodowanych z pojazdów, jak też sami przystąpili do udzielania potrzebującym pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym samym czasie patrole ruchu drogowego miały za zadanie czasowe wyłączenie z ruchu tego odcinka, jak też wyznaczenie stosownych objazdów.

Następnie na miejsce wysłana została grupa dochodzeniowo - śledcza, przewodnik z psem, który miał za zadanie odnaleźć jednego z pasażerów, który w wyniku szoku pourazowego oddalił się w nieznanym kierunku przed przybyciem służb ratowniczych. Jednocześnie policjantka z ruchu drogowego miała za zadanie odebranie porodu, który rozpoczął się w autobusie, biorącym udział w zdarzeniu.

Głównym celem działań „Ratownik 2019” było sprawdzenie gotowości i ocena współdziałania wszystkich służb, co do sposobu realizacji procedur na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz doskonalenie podejmowanych na miejscu zdarzenia decyzji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Kamiennej Górze
mł. asp. Paulina Basta
tel. 600-228-846

 

 

 

 

Galeria