Ta strona używa plików cookie!
close

Pokrzywdzonych ponad 1000 osób z całego kraju – o losie podejrzanej o nielegalny handel lekami zadecydował sąd

Data dodania: 29 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Sąd na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności skazał 35-letnią kobietę zatrzymaną przez policjantów z Wrocławia. Jest ona podejrzana o nielegalny obrót lekami i suplementami diety. W sprawie pokrzywdzonych jest ponad 1000 osób z terenu całego kraju. Funkcjonariusze realizując czynności w związku z tym przestępczym procederem zabezpieczyli m. in. 50 tys. gotowych do sprzedaży tabletek, maszyny do ich produkcji, opakowania, etykiety, hologramy oraz półprodukty w postaci substancji chemicznych. Wszystkie zatrzymane w tej sprawie osoby usłyszały już zarzuty.

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wspólnie z kolegami z komisariatu Wrocław Grabiszynek oraz funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali dwie osoby, podejrzane o nielegalne wprowadzanie do obrotu leków. W ręce policjantów wpadło dwoje mieszkańców województwa pomorskiego: 35-letnia kobieta oraz 50-letni mężczyzna. Jak ustalili funkcjonariusze zatrzymane osoby mogły działać od 2014 roku prowadząc w sposób nielegalny produkcję oraz sprzedaż wysyłkową przez Internet leków poza obiegiem farmaceutycznym, suplementów diety oraz innych medykamentów na odchudzanie i potencję. Sprawcy w ten sposób wprowadzili w błąd, co do autentyczności produktów, nie mniej niż 1000 osób z całego kraju. W trakcie przeszukania lokalu znajdującego się na terenie województwa pomorskiego policjanci zabezpieczyli 50.000 gotowych do sprzedaży tabletek, maszyny do produkcji, opakowania, etykiety, hologramy oraz półprodukty w postaci różnych substancji chemicznych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również dokumentacje dotyczącą obrotu lekami i gotówkę prawdopodobnie pochodzącą z nielegalnych transakcji.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego kobieta i mężczyzna usłyszeli już zarzuty popełnienia przestępstwa wynikające z prawa farmaceutycznego oraz kodeksu karnego. Decyzją sądu kobieta została skazana na 2 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności.

Źródło: KMP we Wrocławiu
asp. szt. Łukasz Dutkowiak

nadkom. Krzysztof Zaporowski