Ta strona używa plików cookie!
close

Podsumowanie pierwszych trzech dni majowego weekendu na Dolnym Śląsku

Data dodania: 30 kwietnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Długi weekend majowy na Dolnym Śląsku trwa. Za nami jednak już jego pierwsze trzy dni. Dla mieszkańców, to czas wypoczynku, a dla dolnośląskich policjantów okres bardzo intensywnej pracy. Od piątku do niedzieli funkcjonariusze przeprowadzili blisko 4,1 tys. różnego rodzaju interwencji, zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 187 osób oraz 55 osób poszukiwanych. Policjanci czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących, w ciągu trzech minionych dni ujawnili też i zatrzymali 68 nietrzeźwych kierujących.

Mimo słonecznej pogody i dobrych warunków na drodze, niestety nie wszyscy kierowcy poruszali się zgodnie z przepisami i zasadami bezpiecznej jazdy. Niestety po raz kolejny, mimo wielokrotnych apeli, nadmierna prędkość połączona z brawurą, niewłaściwie wykonywane manewry, w tym szczególnie wyprzedzania, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i ogólnie rzecz biorąc zmęczenie oraz brak koncentracji, to najczęstsze przyczyny zaistniałych wypadków.   

Od piątku do niedzieli na dolnośląskich drogach odnotowano ich łącznie 30. Rannych w wypadkach zostały 44 osoby. Jedno ze zdarzeń okazało się niestety tragiczne. 27 kwietnia, w godzinach rannych, we Wrocławiu na przejściu dla pieszych doszło do potrącenia starszej kobiety. Kierujący samochodem marki Mazda był trzeźwy. Niestety na skutek odniesionych obrażeń, potrącona zmarła w szpitalu następnego dnia.

Dolnośląscy policjanci prowadząc wzmożone działania kontrolne, w ciągu trzech minionych dni  ujawnili i zatrzymali 68 osób, które mimo wielokrotnych apeli o trzeźwość, zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów po spożyciu alkoholu.

Weekend majowy, to nie tylko czas wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego. Od piątku do niedzieli funkcjonariusze przeprowadzili 4083 różnego rodzaju interwencji. W wyniku prowadzonych działań, zatrzymali na gorącym uczynku przestępstwa 187 osób. W ręce policjantów wpadło też 55 poszukiwanych, w tym 4 nieletnich.

Przed nami kolejne dni długiego majowego weekendu. Zachowajmy ostrożność na drodze. Bądźmy wypoczęci przed podróżą. Dbajmy o właściwą koncentrację podczas jazdy. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na pieszych, idących poboczem lub korzystających z przejść. Pamiętajmy o ogromnym zagrożeniu powodowanym przez kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości i jego surowymi konsekwencjami.

Pamiętajmy też o unikaniu zagrożeń podczas majowego wypoczynku.

asp. szt. Paweł Petrykowski