Ta strona używa plików cookie!
close

Podejrzany w sprawie wyłudzeń zaliczek na zakup maszyn budowlanych od 42 osób. Straty oszacowano na ponad 3 miliony złotych

Data dodania: 12 lipca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej na co dzień zajmujący się ściganiem przestępstw gospodarczych namierzyli i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne oszustwa. Z przeprowadzonych przez nich ustaleń wynika, że w ramach działalności gospodarczej założonej przez pewnego mężczyznę, oferowano za pośrednictwem popularnych portali internetowych sprzedaż drogich maszyn budowlanych, w których posiadaniu przedsiębiorstwo nigdy nie było. Osoby zainteresowane zakupem maszyn wpłacały wysokie zaliczki, jednak ich zamówienia nie były realizowane, a przekazane pieniądze przepadały. Policjanci działając wspólnie z prokuratorami ustalili do chwili obecnej 42 osoby poszkodowane, które poniosły straty przekraczające łącznie ponad 3 miliony złotych. Zatrzymany mężczyzna został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policjanci ostrzegają przed okazyjnymi z pozoru zakupami drogich maszyn i urządzeń budowlanych, a także proszą wszystkich przedsiębiorców o czujność podczas tego typu transakcji. Niestety ,,wyjątkowa okazja’’ może okazać się oszustwem, w wyniku którego stracimy sporą ilość pieniędzy!!!

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, którzy zajmują się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, niejednokrotnie prowadzą działania w sprawach dotyczących procederu oszustw na szkodę osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Sprawą wyłudzeń przy zakupie maszyn budowlanych, policjanci zajęli się od razu po otrzymaniu informacji o pierwszym tego typu zdarzeniu. Funkcjonariusze zbadali skalę problemu i wspólnie z prokuraturami wykonali wiele różnego rodzaju czynności procesowych i pozaprocesowych. Ustalenia potwierdziły, że w ramach działalności jednego z wrocławskich przedsiębiorstw, oferowano sprzedaż drogich maszyn i urządzeń, które jednak nigdy nie były w jego posiadaniu.

,,Okazyjne oferty’’ klienci znajdowali na popularnych portalach internetowych, a później musieli wpłacić sprzedawcy zaliczkę i czekać aż towar dotrze z Wielkiej Brytanii. Niestety dalsza część transakcji, nie była już realizowana.

Zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy, pozwolił na zatrzymanie 44-letniego właściciela jednej z firm, który usłyszał już zarzuty za oszustwa. Na chwilę obecną ustalono 42 pokrzywdzone osoby z terenu kraju, które utraciły wpłacane zaliczki w łącznej kwocie ponad 3 milionów złotych.
Sprawa ma charakter rozwojowy.

Mężczyzna decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a grozić mu może teraz kara nawet do 8 lat pozbawiania wolności.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
asp. szt. Łukasz Dutkowiak
tel. 693 – 403 – 817