Ta strona używa plików cookie!
close

Po raz kolejny oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od seniora 

Data dodania: 1 września 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Świdnica

Godną pochwały postawą wykazali się pracownicy jednej z placówek bankowych na terenie powiatu świdnickiego. Dzięki szybkiej interwencji obsługi banku 75 - letnia mieszkanka nie straciła swoich oszczędności życia. Łatwowierność seniorki chcieli wykorzystać oszuści, działający metodą „na funkcjonariusza CBŚP". O całej sytuacji szybko zostali poinformowani prawdziwi policjanci, którzy zajęli się tą sprawą.

Nie dajmy się oszukać i nigdy nie przekazujmy obcym naszych oszczędności, Policja ostrzega w ten sposób przed działaniem oszustów w mediach. Nadal zdarzają się jednak przypadki, kiedy pokrzywdzeni tracą oszczędności całego życia. Po raz kolejny oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od seniora.

Do tego typu zdarzenia doszło na terenie powiatu świdnickiego. Na telefon stacjonarny 75-latki zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP. Oszust poinformował pokrzywdzoną, że aby zabezpieczyć jej pieniądze na koncie przed kradzieżą przez zorganizowaną grupę przestępczą, musi ona udać się do banku i wszystkie swoje oszczędności przelać na nowo utworzone konto oraz przekazać wszystkie kody rozmówcy.

Kobieta zgodnie z poleceniem, udała się do placówki bankowej i tam poprosiła o zlikwidowanie swojego konta oraz konta oszczędnościowego, a także lokaty i przelanie wszystkich środków - ponad 70 tys. zł - na nowo utworzone konto.

Z uwagi na szybką interwencję obsługi banku do przekazania pieniędzy oszustowi nie doszło, a sprawie dowiedzieli się prawdziwi policjanci, z Komisariatu w Strzegomiu, którzy podjęli w tej sprawie dalsze działania.

Postawa pracowników banku zasługuje na słowa uznania i jest doskonałym przykładem na to, że współpraca pracowników banku z policjantami jest nieodzownym elementem w zwalczaniu tego typu przestępczości. Cel jest jeden - uczulić tych, którzy mają bezpośredni kontakt z klientami, aby rozpoznali niebezpieczne sytuacje i w porę reagowali przerywając proces przekazywania pieniędzy oszustom oraz powiadamiali Policję.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy odpowiedzialnej postawy pracownikom banku 

Policjanci przestrzegają przed oszustami. Należy być nieufnym wobec nieznajomych, w szczególności, gdy chodzi o przekazywanie pieniędzy. Pamiętajmy o tym, że policjanci nigdy nie żądają wpłaty pieniędzy i nie proszą o przelewy na numery kont. O każdej takiej podejrzanej sytuacji należy bezzwłocznie poinformować Policję.

nadkom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Świdnicy
sierż.szt. Magdalena Ząbek
tel. 607 – 317 – 642