Ta strona używa plików cookie!
close

Pijany bez uprawnień kierował quadem nieubezpieczonym i niedopuszczonym do ruchu

Data dodania: 3 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Policjanci ze Złotoryi zatrzymali mężczyznę, który kompletnie pijany kierował quadem. Pojazd był nieubezpieczony i niedopuszczony do ruchu, a kierujący nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Badanie alkomatem wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

Funkcjonariusze patrolując drogi położone na terenie gminy wiejskiej Złotoryja zauważyli mężczyznę kierującego quadem. Postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Kierującym okazał się 43-letni mężczyzna, od którego policjanci wyczuli woń alkoholu. Postanowili sprawdzić jego stan trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało prawie 2,5 promila. Okazało się także, że quad jest nieubezpieczony i niedopuszczony do ruchu a mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze uniemożliwili 43-latkowi dalszą jazdę a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

Przypominamy, że quady nie są zabawkami, a poruszające się po drogach publicznych powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane oraz posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Do ich prowadzenia wymagane jest prawo jazdy minimum kategorii B1, które można uzyskać mając ukończone 16 lat, a w przypadku czterokołowców lekkich mogą nimi kierować osoby, które ukończyły lat 14 i posiadają prawo jazdy kategorii AM. Dodatkowo jeśli nie są fabrycznie wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa, to zarówno osoba kierująca takim pojazdem, jak i osoba nim przewożona, są obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Przypominamy również, że to na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez dzieci, gdyż zgodnie z art. 96 § 1 Kodeksu Wykroczeń właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który między innymi dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny. W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Złotoryi
sierż. Dominika Kwakszys
tel. 603 – 765 – 923