Ta strona używa plików cookie!
close

PAMIĘTAJ! Będziesz widoczny - będziesz bezpieczny

Data dodania: 11 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Przed nami coraz krótsze dni. Do tego coraz częściej występująca mgła i deszcz. To czynniki, które znacząco wpływają na widoczność pieszych na drogach. Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Zbyt często dochodzi do tragedii z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby lekceważyć ten przepis. Pamiętaj! Będziesz widoczny - będziesz bezpieczny. Lubińscy policjanci pokazują z jakiej odległości, z perspektywy kierowcy, widoczna jest osoba mająca na sobie kamizelkę odblaskową, a jak szybko znika z pola widzenia pieszy nie mający żadnych elementów odblaskowych.

Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.

Aby zobrazować jak to wygląda z perspektywy kierowcy, lubińscy policjanci przygotowali spot edukacyjny, na którym widoczne są dwie osoby. Jedna mająca kamizelkę odblaskową, druga bez żadnego elementu odblaskowego. Jak widać dodatkowe metry pozwolą kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

PAMIĘTAJMY: Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł. ŻYCIE jednak jest bezcenne.

asp. szt. Paweł Petrykowski
(źródło – KPP Lubin)

 

 

Załączniki

$esc.html($item.icon)

FILM

1 MB