Ta strona używa plików cookie!
close

Oszustwa metodą na funkcjonariusza CBŚP. Podejrzani przez telefon wydawali seniorom instrukcje, co mają zrobić ze swoimi pieniędzmi.

Data dodania: 13 marca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Osoby starsze cały czas są na celowniku oszustów, którzy bez skrupułów wykorzystują ich bezradność, podeszły wiek, łatwowierność i naiwność. Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i stale modyfikują swoje działania. Namierzenie takich osób nie jest łatwe i wymaga niejednokrotnie zaangażowania policjantów różnych jednostek i pionów do mozolnej operacyjnej pracy, skutkującej finalnie zatrzymaniem osób podejrzanych o wyłudzenia.

Przykładem takich zatrzymań mogą być realizacje przeprowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wrocławskiej komendy wojewódzkiej. Współpracując z policjantami z Fabrycznej, zatrzymali dwie osoby podejrzane o wyłudzenia pieniędzy od osób w podeszłym wieku, metodą na "funkcjonariusza CBŚP". Jak wynika z ustaleń przeprowadzonych w tej sprawie, sprawcy za każdym razem kontaktowali się pokrzywdzonymi za pośrednictwem telefonu informując, że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone i muszą przekazać je na tzw. "bezpieczne konto". Finalnie ich ofiarami padły trzy osoby - dwóch pokrzywdzonych straciło swoje pieniądze na terenie Wrocławia, jedna pokrzywdzona - w Poznaniu. W każdym z przypadków seniorzy przesłali na konto sprawców po kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo - wykonując instrukcje dzwoniących osób - pokrzywdzeni wyrzucili przez balkony swoich mieszkań, bądź pozostawili w wyznaczonych miejscach do odbioru przez "zaufane" osoby dodatkowe środki pieniężne. Łupem sprawców padła w ten sposób łączna kwota blisko 100 tysięcy złotych. Do opisywanych zdarzeń doszło pod koniec grudnia ur. Zatrzymanie podejrzanych - kobiety i mężczyzny - to wynik kilkutygodniowej, mozolnej pracy zaangażowanych w tą sprawę policjantów.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny i poradźmy się opisując całą sytuację. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za funkcjonariusza – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

O każdej próbie oszustwa informujmy Policję.

 

kom. Kamil Rynkiewicz
Źródło: KWP we Wrocławiu