Ta strona używa plików cookie!
close

Oszust zadzwonił do 80-latki. Przedstawił się za jej syna. Chciał wyłudzić 20 tysięcy

Data dodania: 10 kwietnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Na telefon stacjonarny mieszkanki Lubina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się za jej syna. W trakcie rozmowy szlochał, aby jego głosu nie dało się rozpoznać. Poinformował, że miał wypadek, jest kilka osób w ciężkim stanie, a on potrzebuje kwotę 20 tys. złotych, które musi przekazać policji, aby nie trafić do więzienia. Na szczęście 80-latka nie dała się nabrać.

Lubińscy policjanci otrzymali zgłoszenie o próbie wyłudzenia pieniędzy od 80 – letniej kobiety. Jak ustalili funkcjonariusze, na telefon stacjonarny mieszkanki zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej syna. Głos rozmówcy był bardzo podobny do głosu syna starszej pani, a ponadto w trakcie rozmowy mężczyzna szlochał, aby zmylić swoją ofiarę.

Oszust wymyślił historyjkę o wypadku drogowym, w którym poszkodowanych jest kilka osób, niektóre w stanie ciężkim. Poprosił kobietę o przekazanie 20 tys. złotych, które musi przekazać policji, aby nie iść do więzienia. 80-latka oznajmiła mu, że nie posiada takiej sumy przy sobie i musi ją zebrać po rodzinie.

Po rozłączeniu się z rozmówcą, seniorka była wystraszona i bardzo zdenerwowana. Zadzwoniła do zięcia informując o całej sytuacji. Ten z kolei od razu skontaktował się z synem starszej pani, który oznajmił, że nie brał udziału w żadnym zdarzeniu. Od razu zadzwonił do mamy i uspokoił ją.

Jak pokazuje opisana historia, przestępcy cały czas, na różne sposoby, próbują oszukiwać starsze osoby. Grają na emocjach wywierając presję czasu. Pamiętajmy - przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za bliskiego i wspomina o przekazaniu pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności, ani nie przelewajmy ich na żadne wskazane konto. Nie przekazujmy pieniędzy żadnym "wysłannikom od osób bliskich". Zadzwońmy do kogoś z rodziny i poradźmy się opisując całą sytuację. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Młodsi członkowie rodzin co jakiś czas powinni porozmawiać z seniorami i ostrzec ich przed tego typu oszustwami.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Lubinie
asp.szt. Sylwia Serafin
tel. 601 – 974 – 322

 

Powiązane wiadomości