Ta strona używa plików cookie!
close

Oszuści czerpali wiedzę z książki jak kraść. Zostali tymczasowo aresztowani

Data dodania: 7 czerwca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Lwówek Śląski

Policjantów do oszustów doprowadziło zgłoszenie mieszkanki Gryfowa Śląskiego, która jak tylko dowiedziała się, że na jej dane zaciągnięto ponad 50 tys. zł w formie kilkudziesięciu kredytów, natychmiast zgłosiła się na policję. W ręce funkcjonariuszy wpadła para, która swoją przestępczość działalność szerzyła w całej Polsce. Ciekawostką okazała się lektura, którą policjanci ujawnili przy łóżku zatrzymanej oszustki. Podejrzani trafili na 3 miesiące do aresztu.

W dniu 17 maja br. do Komendy Powiatowej Policji w Lwówku  Śląskim zgłosiła się mieszkanka Gryfowa Śląskiego, która poinformowała, iż chciała wziąć kredyt gotówkowy i w tym momencie w banku uzyskała informację, iż jest obciążona wieloma kredytami na łączną kwotę ponad 50 tys. zł. Z uwagi na to, że nie zaciągała żadnych zobowiązań ani w bankach, ani przez Internet, natychmiast poszkodowana udała się do jednostki policji celem złożenia zawiadomienia o przestępstwie.

Policjanci rozpoczęli współpracę z bankami, uruchomiono także czynności operacyjne. Po niespełna kilku dniach spłynęły pierwsze informację. Funkcjonariusze ustalili gdzie i kiedy owe kredyty zostały zaciągane. Analiza dokumentacji, wyciągów bankowych, monitoringu oraz zeznania świadków pozwoliły policjantom kryminalnym ustalić, iż oszuści działają w okolicach Gryfowa.

Po potwierdzeniu szeregu informacji funkcjonariusze z tamtejszego komisariatu postanowili sprawdzić jednocześnie w tym samym czasie mieszkania w centrum Gryfowa i Lubania. W mieszkaniu w Gryfowie została zatrzymana 27 - letnia kobieta, mieszkanka tej miejscowości, dobrze znana organom ścigania. W jej miejscu zamieszkania policjanci odnaleźli i zabezpieczyli dużą ilość skradzionych tzw. kolekcjonerskich dowodów osobistych, karty telefoniczne, dokumentację bankową, drogą biżuterię i elektronikę. Uśmiech na twarzy policjantów wzbudziła książka, która leżała na szafce przy łóżku zatrzymanej będącą "poradnikiem" o tym jak kraść.

Podobnie było także w Lubaniu. Tam policjanci kryminalni też zabezpieczyli znaczną ilość aktywnych telefonów i skradzionych dowód osobistych, prawo jazdy i innych dokumentów. Zatrzymano także 41 - letniego mieszkańca miasta.

Podejrzani decyzją sądu trafili na 3 miesiące do aresztu. Jak się okazało para dokonała kilkudziesięciu oszustw i wyłudziła znaczną ilość kredytów w całej Polsce. Obecnie policjanci sprawdzają wszystkie okoliczności sprawy.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Lwówku Śląskim
asp. szt. Mateusz Królak
tel. 600 – 266 – 063

 

Galeria