Ta strona używa plików cookie!
close

Operacja Błękitny Żagiel 2019

Data dodania: 9 lutego 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Okres zimowy to czas wielu aktywności sportowych. Oczywistym skojarzeniem dla aury panującej za oknem są narty, sanki i ciepłe ubrania. Dla żeglarek i żeglarzy zrzeszonych w Klubie Żeglarskim Policjantów „Wodnik” przy NSZZP woj. dolnośląskiego okres zimowy, to przede wszystkim czas intensywnego przygotowywania się do nadchodzącego sezonu żeglarskiego, planowania rejsów, szkoleń i regat. A klubowe plany na rok 2019 zapowiadają się ambitnie.

Już 1 czerwca 2019 r. w porcie jachtowym Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku - Górkach Zachodnich cumy odda s/y Bystrze - dwumasztowy jacht typu kecz, który wraz z dziewięcioosobową załogą zainauguruje trzecią już edycję „Operacja Błękitny Żagiel 2019”. Załoga złożona głównie z funkcjonariuszy różnych jednostek i komórek organizacyjnych garnizonu dolnośląskiego, wyruszy w pierwszy 11-dniowy etap wyprawy, której głównym celem będzie osiągnięcie portu w łotewskiej Rydze. Na trasie rejsu zaplanowano zawinięcie do jednego z piękniejszych miast w basenie południowo - wschodniego Bałtyku - Kłajpedy. Następnie jacht obierze kurs na Gotlandię, niezwykle malowniczą, największą wyspę Morza Bałtyckiego. Jeśli Neptun pozwoli 12 czerwca w porcie jachtowym w Rydze uczestnicy spotkają się z policyjną załogą etapu drugiego, która pod żaglami s/y Bystrze wyruszy w blisko dwutygodniowy rejs powrotny obierając kurs na Gdańsk, gdzie w dniu 22 czerwca planowane jest zakończenie Operacji Błękitny Żagiel. W "lądowym etapie" operacji przewidziano zwiedzanie zabytków Wilna i Troków.

Żeglowanie morskie po akwenie tak rozległym jak Bałtyk, uniemożliwia zawijanie do portu każdorazowo przed zmierzchem. Jachty morskie wyposażone są w instalacje i urządzenia pozwalające na prowadzenie nieprzerwanej żeglugi całodobowej. Załoga zorganizowana jest w wachty (2-3 osobowe zespoły) w ramach których rotacyjnie, w systemie czterogodzinnym pełni służbę na pokładzie, przy sterze, urządzeniach nawigacyjnych, żaglach oraz obserwując akwen. W systemie wachtowym przygotowywane są również posiłki. Noc spędzona pod żaglami w pełnym morzu, dla wielu osób jest niezapomnianym przeżyciem. Współczesne jachty morskie zapewniają komfortowe warunki do prowadzenia takiej żeglugi. S/Y Bystrze, który ma na swoim koncie wyprawę arktyczną, nie będzie wyjątkiem. Na pokładzie znajduje się toaleta (kingston), prysznic, kuchnia (kambuz), część jadalna (mesa). Żeglarze śpią w łóżkach (kojach) w dwuosobowych kabinach, jacht ma ogrzewanie i oświetlenie.

Rejs bałtycki członków KŻP „Wodnik” w ramach Operacji Błękitny Żagiel, organizowany jest po raz trzeci. Akcja ma na celu integrowanie policyjnego środowiska żeglarskiego z jednoczesnym promowaniem atrakcji basenu Morza Bałtyckiego. W poprzednich latach uczestnicy imprezy odwiedzili m.in. Kopenhagę, Malmö, porty wysp Rugia, Mon i Bornholm, zdobywając doświadczenie żeglarskie w pełnym zakresie warunków pogodowych.

Istotnym i wyjątkowym elementem Operacji Błękitny Żagiel 2019, która po raz pierwszy odbędzie się w formule dwuetapowego i niemal miesięcznego rejsu, będzie uroczyste przekazanie sobie przez wymieniające się załogi pierwszej w historii KŻP „Wodnik” klubowej bandery, zakupionej z okazji 100-lecia Polskiej Policji ze środków członków klubu biorących udział w Epilogu Odrzańskim 2018 - żeglarskiej akcji kończącej ubiegłoroczny sezon wodniacki.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: Wydział Doboru i Szkolenia KWP we Wrocławiu

sierż. Wiktor Fedorczuk

Galeria

Powiązane wiadomości