Ta strona używa plików cookie!
close

O krok od tragedii na niestrzeżonym przejeździe kolejowym

Data dodania: 30 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Środa Śląska

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej został powiadomiony o zderzeniu samochodu ciężarowego z pociągiem osobowym. Okazało się, że kierujący nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy. Skończyło się na obrażeniach kierującego samochodem, które nie zagrażały życiu, na uszkodzonych pojazdach i wielkim strachu. Na szczęście nie doszło do tragedii, choć scenariusz mógł być zupełnie inny. Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejazdów kolejowych.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej został powiadomiony o zderzeniu pociągu osobowego z samochodem na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Czerna na terenie gminy Miękinia. Natychmiast skierował na miejsce policjantów. Pozostałe służby również były już w drodze.

W zdarzeniu ucierpiał kierujący samochodem ciężarowym. 26-letni mężczyzna z obrażeniami niezagrażającymi życiu został przewieziony do szpitala. Policjanci, po upewnieniu się, że żaden z ponad 80 pasażerów pociągu relacji Wrocław-Zielona Góra nie potrzebuje pomocy, przystąpili do dalszych czynności.

Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości obu kierujących. Zarówno kierowca samochodu ciężarowego, jak i 59-letni maszynista byli trzeźwi.

Ustalono, że kierujący samochodem ciężarowym nie zatrzymał się przed znakiem STOP na niestrzeżonym przejeździe kolejowym i nie ustępując pierwszeństwa przejazdu wjechał na tory, zderzając się z pociągiem osobowym. W wyniku zderzenia samochód ciężarowy wpadł na zaparkowany w pobliżu inny pojazd oraz trzy rowery. Zniszczone zostało też ogrodzenie oraz znaki drogowe.

Pasażerowie dotarli do celu podróży innym składem.

Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Mając na uwadze charakter zdarzenia oraz możliwe skutki, można mówić o wielkim szczęściu. Tym razem. Pomimo wielu apeli służb oraz przykładów tragicznych w skutkach zdarzeń, kierowcy wciąż zapominają o zachowaniu ostrożności na przejazdach kolejowych, w szczególności tych niestrzeżonych.

Przypomnijmy treść art. 28 Ustawy prawo o ruchu drogowym:

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz
przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza, jeżeli wskutek mgły lub z
innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub, gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
5. Kierujący pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 10 m, który nie może rozwinąć prędkości większej niż 6 km/h, przed wjazdem na przejazd kolejowy jest obowiązany upewnić się, czy w czasie potrzebnym na przejechanie przez ten przejazd nie nadjedzie pojazd szynowy, lub uzgodnić czas tego przejazdu z dróżnikiem kolejowym.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej
st. asp. Marta Stefanowska
tel. 693-726-093

 

 

Galeria