Ta strona używa plików cookie!
close

Nożownik w szkole wziął zakładników i ranił co najmniej jedną osobę - na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń pn. „Szkoła 2019”

Data dodania: 13 czerwca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Dzierżoniów

Sfrustrowany rodzic dziecka, które nie otrzymało promocji do następnej klasy w Zespole Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie, wtargnął do szkoły, ranił co najmniej jedną osobę i wziął zakładników. W tym samym czasie z konwoju do pozawięziennej placówki służby zdrowia uciekło dwóch osadzonych. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo - sztabowych pod kryptonimem „Szkoła 2019”, których głównym celem było doskonalenie działań Policji i innych służb w zakresie ochrony życia i zdrowia osób, podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych.

12 czerwca 2019 roku około 9.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie został powiadomiony przez dyrektora Zespołu Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie, że nieznany mężczyzna wtargnął do placówki oświatowej z nożem i zranił jednego z pracowników. Następnie zaatakował obecną tam nauczycielkę i biorąc ją jako zakładniczkę, zabarykadował się w jednym z pomieszczeń szkoły. Została zarządzona ewakuacja, w trakcie, której 5 osób zostało poszkodowanych. Nauczyciele i uczniowie przeszkoleni z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej pomogli pokrzywdzonym.

Na miejsce zostali wysłani policjanci i pogotowie ratunkowe. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce zdarzenia. W wyniku poczynionych ustaleń okazało się, że sprawca zdarzenia uzyskał informację, iż jego córka, będąca uczennicą szkoły, nie otrzyma promocji do następnej klasy. Swoim działaniem chce zmusić dyrekcję placówki do zmiany tej decyzji. Policyjny zespół negocjacyjny przekonał mężczyznę do zwolnienia zakładników i rezygnacji z żądań. Agresor podjął nieudaną próbę ucieczki i został zatrzymany.

W tym samym czasie dwóch osadzonych, konwojowanych do pozawięziennej placówki służby zdrowia oddalili się. Uciekinierzy widząc kontrole drogową policji i służby więziennej gwałtowanie skręcają w ulicę Słowiańską, natomiast funkcjonariusze służby więziennej i policji podejmują akcję pościgową.

W wyniku brawurowej i nieostrożnej jazdy w okolicy Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie kierujący stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Jeden z mężczyzn opuścił pojazd o własnych siłach i chciał zbiec, natomiast drugi został zakleszczony w pojeździe. Pomiędzy uciekinierem i funkcjonariuszami policji, oraz służby więziennej wywiązała się strzelanina. Ostatecznie mężczyzna został obezwładniony i doprowadzony do aresztu śledczego. Aby wyciągnąć rannego z rozbitego samochodu potrzebna była specjalistyczna pomoc straży pożarnej. Poszkodowany w asyście funkcjonariuszy Służby Więziennej przetransportowany został szpitala. Dochodzi do opanowania i zażegnania sytuacji kryzysowej.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo - sztabowych pod kryptonimem „Szkoła 2019”, których głównym celem było doskonalenie działań Policji i innych służb w zakresie ochrony życia i zdrowia osób, podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Dzierżoniowie
kom. Marcin Ząbek
tel. 606-230-794

 

Galeria