Ta strona używa plików cookie!
close

Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli - usłyszał zarzuty

Data dodania: 7 maja 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Polkowice

Zarzuty niezatrzymania się do policyjnej kontroli oraz kierowania pojazdem, mimo decyzji o cofnięciu uprawnień oraz sądowych zakazów usłyszał pewien młody mężczyzna, który zdecydował się zignorować polecenia policjantów do zatrzymania samochodu, a swój niebezpieczny rajd skończył dachując w przydrożnym rowie. Funkcjonariusze mimo, że sami zostali poszkodowani w wyniku zdarzenia drogowego, które było bezpośrednim następstwem pościgu, za nim zostali przewiezieni do szpitali, wydostali się o własnych siłach z uszkodzonego radiowozu i chwilę później zatrzymali uciekiniera.

Na drodze wojewódzkiej numer 328 w okolicy miejscowości Wysoka policjanci chcieli zatrzymać do kontroli drogowej jedno z aut, ponieważ zauważyli, że siedzi w nim 22 - latek, doskonale znany funkcjonariuszom m.in. z czynów zabronionych, których dopuścił się w przeszłości za kierownicą. Kierowca zlekceważył jednak sygnały świetlne i dźwiękowe radiowozu, przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci ruszyli za nim w pościg.

Podczas ucieczki kierowca zachowywał się agresywnie na drodze, a wykonywane przez niego manewry były bardzo niebezpieczne. Mimo wyraźnych sygnałów do zatrzymania pojazdu, mieszkaniec gminy Przemków kontynuował ucieczkę, jednocześnie raz po raz zajeżdżając drogę próbującym go zatrzymać funkcjonariuszom.

Policyjny pościg zakończył się w Wilkocinie dachowaniem samochodu uciekiniera oraz uszkodzeniem radiowozu. Policjanci, którzy ścigali mężczyznę również zostali poszkodowani, ale zanim trafili pod opiekę lekarzy, ruszyli w kierunku samochodu 22-latka, który mimo, że nadal nie miał ochoty dostosować się do poleceń funkcjonariuszy, ostatecznie został zatrzymany.

Na całe szczęście przemkowscy funkcjonariusze mimo licznych stłuczeń, po konsultacji medycznej zostali zwolnieni ze szpitala. W zdarzeniu nie ucierpiał również mężczyzna, który wiedząc, że nie może kierować pojazdami, zdecydował się wsiąść za kierownicę i próbował uciec policjantom.

Zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami policjantów okazało się, że mieszkaniec gminy Przemków nie posiadał prawa jazdy, gdyż zostało mu ono wcześniej odebrane. Funkcjonariusze potwierdzili, że Starosta Powiatu Polkowickiego wydał wobec kierującego decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, a ponadto na kierowcy ciążyły sądowe zakazy prowadzenia pojazdów związane z próbami wsiadania za kierownicę bez uprawnień oraz w stanie nietrzeźwości.

Za przestępstwa niestosowania się do poleceń funkcjonariuszy oraz nie stosowania się do orzeczonych przez sąd zakazów mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Polkowicach
st. sierż. Przemysław Rybikowski
tel. 600 - 229 - 096