Ta strona używa plików cookie!
close

Nie dajmy się oszukać - kolejni seniorzy sprytniejsi od oszustów

Data dodania: 20 stycznia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Można uniknąć tego typu oszustw. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują tylko ostatnie próby oszustw we Wrocławiu. W każdym z wymienionych poniżej przypadków przestępcy obeszli się smakiem.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Zawsze najpierw upewnijmy się, z kim rozmawiamy.
  2. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.
  3. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  4. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

O tych zasadach pamiętano m.in. we Wrocławiu, gdzie odnotowano trzy próby oszustw „na policjanta”. 74 – letnia Pani Stanisława, 83 – letnia Pani Krysia i 67 – letnia Pani Anna (x) nie przekazały oszustom pieniędzy. Sprawca, bądź sprawcy podszyli się pod policjanta, pracownika poczty i pracownika banku. W jednym z przypadków starsza Pani sama zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. W dwóch pozostałych przypadkach z pomocą przyszli znajomi, którzy w porę ostrzegli starsze Panie.

Te sytuacje pokazują, że można uniknąć tego typu oszustw.

Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują powyższe próby oszustw we Wrocławiu. W każdym z wymienionych powyżej przypadków, przestępcy obeszli się smakiem.

Nie dajmy się oszukać!

Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. W trosce o bezpieczeństwo, głównie osób starszych, w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach zadania publicznego "Bezpieczni seniorzy - wiem i pomagam", powstał film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Projekt dofinansowany został ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Materiał oparty na bazie autentycznych rozmów przestępców z ofiarami obnaża działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Film pokazuje schemat działania przestępców, metody, których używają i słabości, które wykorzystują.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(x) – dane osób pokrzywdzonych zostały zmienione

 

Policjanci rozbili grupę zajmującą się oszustwami metodą na „CBŚP” – 7 zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych wyłudziło nie mniej niż 300 tys. 

 

Powiązane wiadomości