Ta strona używa plików cookie!
close

Nie daj się nabrać „na wnuczka” i „na policjanta” - spotkanie z seniorami

Data dodania: 21 listopada 2016 r.
Miejsce zdarzenia: Lubań

Lubańscy policjanci podejmując działania profilaktyczne oraz wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym spotkali się z seniorami, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Głównym tematem były oszustwa popełniane na szkodę osób starszych oraz metody, jakimi posługują się najczęściej przestępcy tj. „na wnuczka” i „na policjanta”. Wszystko po to, by uchronić seniorów przed tego typu zagrożeniami.

Funkcjonariusze z lubiąskiej komendy policji przy współpracy z Ośrodkiem Pobytu Wsparcia Dziennego w Lubaniu przeprowadzili kolejne spotkanie z seniorami w ramach prewencyjnych działań „Bezpieczny Senior”. Mimo wielu kampanii społecznych oraz akcji ukierunkowanych na bezpieczeństwo osób starszych, seniorzy nadal padają ofiarami oszustw metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Często tracąc dorobek całego życia.

Policjanci spotkanie rozpoczęli od przedstawienia sposobu oraz celu działania oszustów. Przykładem może być 85-letnia mieszkanka Lubania, która po wpuszczeniu do swojego mieszkania dwóch osób podających się za pracowników służby zdrowia, straciła sporą sumę pieniędzy. Oszustki kazały pokrzywdzonej zdjąć biżuterię z ciała w celu przeprowadzenia badania lekarskiego a następnie przynieść posiadane przez nią pieniądze. Spora kwota pieniędzy oraz biżuteria zniknęła. Kobieta dopiero po wszystkim zorientowała się, że padła ofiarą przestępców. Do podobnych działań oszustów dochodzi też w innych dolnośląskich powiatach i regionach kraju.

Oszuści często zmieniają swój sposób działania podszywając się za policjantów lub funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

PAMIĘTAJMY!!! Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Podczas spotkania poruszono m.in. problematykę bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, właściwego zabezpieczenia mienia w tym piwnic, garaży, a także sposobu postępowania w różnego rodzaju sytuacjach zagrożenia. Funkcjonariusze policji planują kolejne spotkania z seniorami.

st. asp. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Lubaniu
asp. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660- 402-169

 

Galeria