Ta strona używa plików cookie!
close

Mocne uderzenie w przestępczość na Dolnym Śląsku

Data dodania: 11 czerwca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: CBŚP Dolny Śląsk

Zlikwidowane 2 laboratoria metamfetaminy oraz dziupla samochodowa, zabezpieczone narkotyki i części samochodowe pochodzące z kradzieży w Niemczech, a to wszystko efekty śledztw prowadzonych przez policjantów CBŚP wspólnie z KWP we Wrocławiu, funkcjonariuszami KAS i Prokuraturą Krajową. Działania przeprowadzono na terenie Dolnego Śląska oraz w Czechach.

Śledztwa prowadzone są przez policjantów wspólnie z prokuratorami Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Wszystkie trzy sprawy dotyczą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się wytwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości środków odurzających oraz kradzieżami i paserstwem samochodów na terenie Polski i za granicą.                

Realizację pierwszej sprawy przeprowadzono na terenie powiatu zgorzeleckiego. Wówczas to, policjanci z Zarządu we Wrocławiu CBŚP, Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu oraz funkcjonariusze dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu i Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu przeszukali mieszkania i pomieszczenia użytkowane przez 4 podejrzanych, których zatrzymano. W trakcie działań na trenie jednego z obiektów znajdowało się „laboratorium metamfetaminy”. Tam też przejęto urządzenia i substancje niezbędne do przeprowadzenia syntezy tego narkotyku. Ale główna skrytka była ukryta w piwnicy. W pomieszczeniu, do którego prowadziło zamaskowane wejście, odkryto 24 tys. tabletek zawierających pseudoefedrynę.  

W innych obiektach funkcjonariusze zabezpieczyli również metamfetaminę, marihuanę, elektronarzędzia m.in. służące do pokonywania zabezpieczeń w autach, różne części i podzespoły samochodowe mogące pochodzić z przestępstwa. Na policyjny parking trafił mercedes sprinter i audi A5, w których śledczy zauważyli ingerencję w pole numerowe VIN. Funkcjonariusze odkryli także włączoną stację nasłuchową ustawioną na policyjną częstotliwość oraz 50 sztuk amunicji. Policjanci już ustalili, że niektóre z zabezpieczonych części samochodowych pochodzą ze skradzionych w Niemczech aut. Prokurator z dolnośląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. posiadania i rozprowadzania narkotyków, paserstwa i kradzieży.

Realizację kolejnej sprawy przeprowadzono w maju, na terenie powiatu zgorzeleckiego. Tym razem policjanci CBŚP zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i pseudoefedryny, zabezpieczając jednocześnie urządzenia, odczynniki oraz substancje chemiczne służące do produkcji narkotyków oraz gotowe narkotyki. Podczas tej akcji w ręce policjantów wpadło 2 podejrzanych, którym przedstawiono zarzuty wytwarzania i wprowadzania do obrotu metamfetaminy.

Ostatnie uderzenie przeprowadzone zostało nie tylko na terenie województwa dolnośląskiego, ale także w Czechach. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze zwalczający przestępczość narkotykową z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z kolegami z CBŚP wspierani przez dolnośląskich kontrterrorystów zatrzymali kolejne osoby. W ręce funkcjonariuszy na terenie powiatu zgorzeleckiego wpadło trzech mężczyzn, a czwarty został zatrzymany na terenie Czech przez tamtejszych funkcjonariuszy. Policjanci podczas przeszukania posesji osób podejrzanych ujawnili i zabezpieczyli 0,5 kg substancji psychotropowych. Narkotyki były ukryte w specjalnie przygotowanej skrytce znajdującej się na terenie posesji zakopane w ziemi. Jak ustalili policyjni specjaliści czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków odurzających to blisko 100 tysięcy złotych. Zabezpieczono również przedmiot przypominający broń oraz maczetę.

W Prokuraturze Krajowej zatrzymanym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wytwarzaniem i rozprowadzaniem środków odurzających.

Źródło: CBŚP
nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

 

Galeria