Ta strona używa plików cookie!
close

Mł. asp. Artur Ozymko za uratowanie 2-letniego chłopca otrzymał list gratulacyjny od Komendanta Głównego Policji

Data dodania: 9 sierpnia 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Strzelin

Policjant ze Strzelina - mł. asp. Artur Ozymko za profesjonalne i sprawne działania ratownicze otrzymał właśnie list gratulacyjny od Komendanta Głównego Policji - gen. insp. Jarosława Szymczyka, który wręczył Komendant Powiatowy Policji w Strzelinie - kom. Łukasza Strożka. Funkcjonariusz w maju br. ratując dziecko wiedział, że nie może popełnić błędu. Dziecko dusiło się kawałkami papieru jedząc cukierki. Już po chwili 2-letni chłopiec, będąc w rękach policjanta, samodzielnie zaczął oddychać i odzyskiwać przytomność.

Do zdarzenia doszło w maju br. Przy jednej z ulic w Strzelinie policjanci z komendy powiatowej realizowali czynności służbowe.  W pewnej chwili do mieszkania w którym znajdowali się funkcjonariusze wbiegła zapłakana i roztrzęsiona kobieta krzycząc „Dziecko mi się dusi.…”. Matka była w szoku, nie wiedziała co robić. Natychmiast na pomoc ruszył funkcjonariusz mł. asp. Artur Ozymko, który pobiegł za kobietą. W jej mieszkaniu na rękach starsza kobieta trzymała dziecko, które nie oddychało i było zupełnie sine.

Policjant zachował zimną krew i natychmiast przystąpił do udzielania malcowi pierwszej pomocy. Dramatyczna akcja zakończyła się sukcesem. Dzięki szybko i profesjonalnie podjętej akcji ratowniczej dziecko wypluło kawałki papieru i zaczęło samodzielnie oddychać i odzyskiwać przytomność. Na miejsce drugi z policjantów wezwał pogotowie ratunkowe, gdzie po przebadaniu dziecko zostało pod opieką matki.

Policjant, który uratował dziecko twierdzi, że nie jest żadnym bohaterem, jak dodał - „Najważniejsze, że dziecko zostało uratowane”. Funkcjonariusz domyślił się, że dziecko zakrztusiło się czymś, dlatego skierował jego główkę w dół i klepnął w plecy. „Nie wiedziałem czym się zakrztusiło, nie można było popełnić błędu”.

Jak się później okazało, dziecko jedząc cukierka zadławiło się kawałkami papieru. Na szczęście wszystko się skończyło szczęśliwie.

G R A T U L U J E M Y

Źródło: KPP w Strzelinie
sp. szt. Ireneusz Szałajko
asp. szt. Jacek Waś

podinsp. Krzysztof Zaporowski

Komendant Powiatowy Policji w Strzelinie - kom. Łukasza Strożka wręcza mł. asp. Arturowi Ozymko list gratulacyjny od Komendanta Głównego Policji - gen. insp. Jarosława Szymczyka