Ta strona używa plików cookie!
close

Narkotyki, alkohol… uzależnienie - czy to może dotyczyć mojego dziecka?

Data dodania: 11 stycznia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Każdy rodzic, którego dziecko wchodzi w świat „dorosłych” ma obawy, czy ich córka lub syn poradzi sobie z nową sytuacją. Aby podnieść świadomość rodziców, pomóc w rozpoznaniu pierwszych symptomów sięgania po nielegalne substancje, wyjaśnić problem i skale narkomanii wśród młodzieży, Komenda Powiatowa Policji w Lubinie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowała spotkania z rodzicami, które poświecone są tematyce uzależnień. Oprócz zajęć i warsztatów prowadzonych przez policjantki i terapeutki z młodzieżą spotkania prowadzi przedstawiciel Biura Profilaktyki Uzależnień.

Bardzo ciekawe w ocenie samych rodziców jak i pedagogów zainteresowanych szkół są spotkania z Przedstawicielem Biura Profilaktyki Uzależnień. Przede wszystkim w orientowaniu się, choćby minimalnym, jak działają poszczególne narkotyki, jak rozpoznać, że dziecko sięgnęło po np. dopalacz. Co robić? Do kogo się udać? Na ile poważny jest problem i kiedy należy zacząć działać?

Trener szkoleniowy, Pan Łukasz Rachwalski, na przykładach z życia wziętych oraz prezentując rekwizyty znajdujące się w specjalnej walizce edukacyjnej zawierającej przedmioty, które młodzi ludzie mogą posiadać w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających, przekazuje wiedzę, na temat uzależnienia. Wiedzę, która może pomóc zorientować się, że coś niedobrego dzieje się z naszym dzieckiem, a w konsekwencji uratować jemu życie.

Pamiętajmy, że narkotyki to problem ogólnospołeczny. Dziś uzależnionym może być każdy - Twój ukochany syn czy córka, zachowując wszelkie pozory normalności. Współczesne narkotyki, w zależności od rodzaju - albo mogą doprowadzić do śmierci już po pierwszym zażyciu- albo nie powodują już tak szybko szkód fizycznych jak kiedyś. Dlatego tak ważna, a zarazem trudna jest rola rodzica w „wyłapaniu” pierwszych symptomów uzależnienia.

W ramach wspólnego projektu lubińskiej policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie pn. „Wolność bez nałogu”, od września do grudnia 2017 roku przeprowadzono na terenie Lubina 40 spotkań, w których udział wzięło około 1538 rodziców. Spotkania odbywały się na zebraniach w szkołach średnich i ostatnich klasach szkół podstawowych.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Lubinie
st. asp. Sylwia Serafin

 

Galeria