Ta strona używa plików cookie!
close

Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku - bezpieczne ferie w Karpaczu

Data dodania: 5 lutego 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Jelenia Góra

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci nie bezpieczeństwo na stoku” oraz akcji „Bezpieczne ferie 2019” jeleniogórscy policjanci pojawili się na stoku w Karpaczu. Funkcjonariusze w ramach działań profilaktycznych edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu, zachowań na stoku i podczas ferii. Nie zabrakło również gier, zabaw oraz konkursów z nagrodami.

W sobotę jeleniogórscy policjanci prowadzili działania profilaktyczne skierowane do najmłodszych w ramach akcji „Bezpieczne ferie” oraz „Bezpieczny stok”. Funkcjonariusze edukowali najmłodszych w zakresie bezpiecznej zabawy na śniegu , szczególną uwagę zwrócili na konieczność jazdy na nartach w kasku, a najmłodszym rozdawali odblaski i ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań. Były również gry i konkursy, w których nagrodami dla dzieci były kaski narciarskie.

Na stoku działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki” prowadzone były przez policyjne patrole narciarskie. Wykonują one przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Głównym ich celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków w tych rejonach.

Przypominamy również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Podsumowując działanie policyjnych patroli narciarskich w latach ubiegłych można jednoznacznie stwierdzić, że są skuteczne. Zgłoszeń dotyczących kradzieży sprzętu oraz kradzieży z włamaniem do samochodów po ich wprowadzeniu nie było wcale lub zdarzały się tylko incydentalne.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604-580-490

 

Galeria