Ta strona używa plików cookie!
close

Konferencja „Światowy Dzień Seniora 2018”

Data dodania: 30 października 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu zorganizowano Konferencję „Światowy Dzień Seniora 2018”. Wystąpienie na temat „Wpływu wycofania społecznego na przestępczość” zaprezentowała policjantka z Wydziału Prewencji dolnośląskiej komendy, nadzorująca tematykę osób starszych. Funkcjonariuszka przedstawiła psychologiczne i społeczne aspekty powodów oszustw na seniorach. Zwróciła uwagę na konieczność uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym, nie zrywania więzi rodzinnych – „zawsze dziadkowie, babcie są niezbędną częścią życia młodych ludzi, nawet, gdy Ci o tym zapominają”.

W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu 26 października br. zorganizowano Konferencję „Światowy Dzień Seniora 2018”. Wśród zaproszonych gości - prelegentów wystąpiła policjantka z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, zajmująca się tematyką osób starszych. Funkcjonariuszka w swoim wystąpieniu skupiła się głównie na psychologicznych aspektach przestępstw popełnianych na seniorach. Zwróciła uwagę na konieczność uczestnictwa osób starszych w życiu ich dzieci i wnuków.

Policjantka apelowała do seniorów, aby swoją postawą byli świadectwem dla świata, rodziny i najbliższych. Namawiała, by każdy senior zaopiekował się innym seniorem – sąsiadem, znajomą, osobą wycofaną z życia społecznego. Policjantka nakłaniała, by nikt nigdy nie wycofywał się z życia i nie przyjmowali postawy „NIE CHCĘ PRZESZKADZAĆ MŁODYM”. Bez dziadka i babci świat nigdy nie jest tak kolorowy i tak wartościowy – to fundament tradycji, na którym musi być zbudowany każdy dom. Samotność i wycofanie się z życia społecznego to niszczące siły, które są motorem nieodwracalnych skutków. Powodują stan depresji i lęki u osób starszych. Takie podłoże to idealny grunt dla ataków oszustów, którzy żerują na samotności i dobrym sercu seniorów.

„Kiedyś Ty mi ofiarowałaś(eś) swój czas, dzisiaj ja Ci daję swój” - to fragment wypowiedzi kierowanej do osób młodszych, którzy byli uczestnikami konferencji. To apel, żeby nie zostawiać osób starszych - babć, cioć, dziadków samym sobie. Żeby w tym zabieganym życiu, znaleźć czas dla tych najbliższych.

Podczas spotkania zaprezentowano spot nagrany przez dolnośląską młodzież na wojewódzkim konkursie na rzecz bezpieczeństwa seniorów oraz każdy senior na swój telefon otrzymał naklejkę informacyjną przypominającą zasady bezpieczeństwa podczas rozmów telefonicznych.

Źródło: KWP we Wrocławiu
nadkom. Krzysztof Zaporowski

Galeria