Ta strona używa plików cookie!
close

Kolejne zatrzymane osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw w ramach pośrednictwa kredytowego

Data dodania: 10 sierpnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu rozpracowują grupę przestępczą zajmującą się oszustwami przy zawieraniu umów kredytowych. Efektem tych działań jest zatrzymanie kolejnych osób w tej sprawie. W sprawie zarzuty usłyszało już 67 osób, w tym organizator przestępczego procederu, a straty spowodowane przez sprawców na szkodę pokrzywdzonych sięgają 22 milionów złotych. Policjanci w trakcie prowadzonych działań do chwili obecnej zabezpieczyli majątek podejrzanych oszacowany na łączną kwotę ponad 2,5 miliona złotych. Pokrzywdzonych może być kilka tysięcy osób z terenu całego kraju.

Funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, realizując działania operacyjne i współpracując z prowadzącą w tej sprawie śledztwo Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, zatrzymali w ostatnich dniach kolejne osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się oszustwami przy zawieraniu umów kredytowych. Zatrzymane to 2 kobiety - mieszkanki województwa kujawsko - pomorskiego.

Jak wynika z ustaleń policjantów grupa, w której działali podejrzani, dopuszczała się oszustw związanych z pośrednictwem kredytowym, wprowadzając klientów w błąd, co do warunków umowy, czym doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, jak się szacuje obecnie nawet kilka tysięcy osób pokrzywdzonych, pozostających w trudnej sytuacji finansowej. Do biur organizowanych przez grupę przestępczą trafiały osoby bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Tam były zapewniane przez pracowników o tym, że firma pomoże w formalnościach przy zaciągnięciu kredytu w banku. Pracownik firmy namawiał też pokrzywdzonego do zaangażowania przez niego innej osoby tzw. "wspomagającej", celem rzekomego podwyższenia zdolności kredytowej zainteresowanego. Ostatecznie jednak to właśnie ta osoba stawała się faktycznym kredytobiorcą, najczęściej wielu kredytów. Często firma organizowała te kredyty dla danego kredytobiorcy na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie chciał kredytobiorca. Od wszystkich swoich czynności pobierała ona wysoką prowizję. Wszystkie formalności związane z uzyskaniem kredytu były realizowane wbrew obowiązującym procedurom. Sposób obsługi – manipulacji, czy stosowane metody socjotechniczne były niemal identyczne, niezależnie od lokalizacji biura na terenie kraju. Pracownicami jednego z takich biur były osoby zatrzymane w ciągu ostatnich kilku dni przez dolnośląskich policjantów.

Do chwili obecnej zarzuty przedstawiono już 67 osobom. Wobec 10 zatrzymanych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto zabezpieczony został majątek podejrzanych oszacowany na kwotę blisko 2,5 miliona złotych. Jak ustalili śledczy szacunkowa wysokość strat przekracza kwotę 22 milionów złotych. Policja i prokuratura nadal prowadzą czynności w tej sprawie.

Za czyny, o które osoby zatrzymane są podejrzane, w zależności od roli w tym przestępczym procederze, może teraz grozić im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

nadkom. Krzysztof Zaporowski