Ta strona używa plików cookie!
close

Kolejne osoby uratowane przez policjantów przed wychłodzeniem

Data dodania: 2 marca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Jawor Jelenia Góra Góra

Dolnośląscy policjanci w ciągu ostatnich dni uratowali przed wychłodzeniem kolejne osoby, które znalazły się w sytuacjach mogących stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Było to możliwe również dzięki mieszkańcom, którzy zaniepokojeni o sąsiadów, w trosce o nich powiadomili funkcjonariuszy. Pamiętajmy, że przekazując informacje o osobie będącej w potrzebie, możemy uratować jej życie.

W Górze dyżurny odebrał nocną porą telefon ze zgłoszeniem o palącym się ognisku na leśnym parkingu w gminie Wąsosz. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w taki sposób próbował się rozgrzać mężczyzna. Oświadczył on, że wracał piechotą z Rawicza do swojego domu, zatrzymał i rozpalił ognisko, gdyż z zimna nie był już w stanie kontynuować wędrówki. Policjanci wobec takiej sytuacji odwieźli 33-latka do miejsca zamieszkania. Można się tylko domyślać, jak mógł się dla wyczerpanej osoby skończyć taki przystanek nocną porą w lesie przy kilkunastostopniowym mrozie.

Z kolei dzielnicowy z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze został powiadomiony przez mieszkankę jednej z miejscowości gminy Stara Kamienica, że jej 81-letnia sąsiadka mieszka sama, w nieogrzewanym, pozbawionym prądu domu. Policjant potwierdził tą informację. Okazało się, że kobieta nie miała żadnej opieki, dom nie był ogrzewany, nie było opału, jak również prądu. O jej trudnej sytuacji policjant powiadomił odpowiednie instytucje pomocowe. Dzięki działaniom dzielnicowego kobieta została umieszczona w Domu Pomocy Społecznej.

Podobnie dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, który został telefonicznie powiadomiony przez jednego z mieszkańców miasta, że od dłuższego czasu nie widuje on samotnie mieszkającej sąsiadki. Natychmiast po zgłoszeniu na miejsce został skierowany policyjny patrol. Pod wskazanym adresem pomimo wołania nikt nie odpowiadał, dlatego aby wejść do środka musieli interweniować strażacy. W mieszkaniu nie było żadnego ogrzewania i panowała ujemna temperatura. W pokoju funkcjonariusze i ratownicy medyczni znaleźli leżącą w łóżku 87-latkę. Kobieta była skrajnie wyczerpana. Jak ustalili funkcjonariusze, ze staruszką nikt nie mieszkał, a w tak trudnych warunkach nie była ona zdolna do samodzielnej egzystencji. Będący na miejscu zespół pogotowia przewiózł 87-latkę do szpitala. Jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Funkcjonariusze powiadomili o sytuacji kobiety również jaworski MOPS.

Policjanci apelują o przekazywanie wszelkich informacji o osobach i miejscach ich pobytu, dla których niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie zdrowia lub życia. Można to robić telefonicznie pod numerem: 112 a także za pośrednictwem aplikacji Moja Komenda czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Źródło:
KPP w Górze,
KPP w Jeleniej Górze,
KPP w Jaworze

nadkom. Krzysztof Zaporowski