Ta strona używa plików cookie!
close

Jechał samochodem mając założone 4 różne opony. Zakończył uderzeniem w drzewo

Data dodania: 28 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Policjanci z wrocławskiej drogówki udzielali pomocy uczestnikom zdarzenia, podczas którego pojazd wypadł z drogi, koziołkował i uderzył w drzewo. Dwie osoby poszkodowane przewieziono do szpitala. Funkcjonariusze zauważyli, że w aucie, na każdym z kół, założone były różne opony. Jak wiemy, każda opona ma inną przyczepność do podłoża, szczególnie na mokrej nawierzchni, co może skutkować brakiem kontroli nad pojazdem.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o zdarzeniu drogowym, pojechali na miejsce, żeby udzielić pomocy jego uczestnikom. Do wypadku doszło w jednej z miejscowości na terenie gminy Kąty Wrocławskie. Po rozmowie z uczestnikami okazało się, że kierujący autem 19-latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni i wypadł na łuku drogi. Samochód koziołkował i finalnie uderzył w drzewo.

Młody kierowca tłumaczył policjantom, że stracił panowanie nad autem i wpadł w poślizg, a później usiłował jeszcze zapanować nad pojazdem, jednak bezskutecznie.

Jak się okazało, na przebieg zdarzenia wpływ mógł mieć stan techniczny samochodu. Pojazd miał założone 4 różne opony. Jakby tego było mało, oprócz różnej rzeźby bieżnika, dwie opony były letnie a dwie zimowe, założone na przypadkowo wybrane koła.

Kierowca razem z pasażerem zostali zabrani przez karetkę do szpitala, na dalszą diagnostykę. Na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy 19 - latka i skierowali wniosek o ukaranie do sądu, gdyż w ciągu dziewięciu miesięcy posiadania przez niego uprawnień, było to już jego drugie poważne zdarzenie. Mężczyźnie grozić może wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Przykład ten pokazuje, że nie dbając o prawidłowe ogumienie, kierowca mógł doprowadzić do tragedii. W okresie jesienno-zimowym, kiedy na drogach panują ciężkie warunki do jazdy, to właśnie odpowiednie ogumienie odpowiada za prawidłową przyczepność pojazdu do nawierzchni.
Policjanci przypominają o wymianie opon na zimowe, gdyż w znacznym stopniu wpływa to na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych użytkowników dróg.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. Monika Perec
693 – 403 – 817