Ta strona używa plików cookie!
close

Funkcjonariusze spotkali się z seniorami, by porozmawiać o bezpieczeństwie

Data dodania: 14 lipca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji Wrocław - Psie Pole wspólnie ze strażnikami miejskimi spotkali się z osobami starszymi, żeby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Omówiono najczęstsze metody jakimi posługują się przestępcy, żeby oszukać seniorów i wyłudzić od nich pieniądze. Uczestnicy dowiedzieli się jak należy zachować się w tego typu sytuacjach, by nie stać się ewentualną ofiarą. Przedstawiono także techniki udzielania pierwszej pomocy.

Spotkanie poprowadzone przez policjantów i strażników miejskich zajmujących się na co dzień profilaktyką społeczną odbyło się w siedzibie Klubu Seniora „Oficyna”, działającym przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Promocji Zdrowia „Curatus”. Przedsięwzięcie było częścią projektu pod nazwą „Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa osób starszych”.

Podczas prelekcji słuchacze klubu seniora dowiedzieli się m.in. o najczęstszych metodach, jakimi posługują się oszuści, w tym popełnianych metodą „na wnuczka”, „na policjanta”. Policjanci uczulali osoby starsze na oferowane im różne usługi i towary za tzw. „okazyjną cenę”. Seniorzy uzyskali od funkcjonariuszy wiele informacji na temat sposobów, jak uchronić się przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez naciągaczy.

W drugiej części spotkania funkcjonariuszka Straży Miejskiej Wrocławia przybliżyła seniorom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy mógł indywidualnie sprawdzić swoje możliwości na specjalnym fantomie.

Przypominamy, że sprawcy oszustw wykorzystując łatwowierność swoich ofiar mogą podawać się za funkcjonariuszy policji, prokuratury, innych służb lub przedstawicieli instytucji działających na terenie miasta. Stosując coraz to nowe metody próbują wymusić na potencjalnej ofierze przekazanie pieniędzy.

Żeby uniknąć oszustwa należy pamiętać, że Policja nigdy nie żąda pieniędzy od obywateli. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, lub zadzwonić na numer alarmowy 997 albo 112.

asp. szt. Wojciech Jabłoński

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. Monika Perec

 

 

Galeria