Ta strona używa plików cookie!
close

Fałszywy kurier zatrzymany przez wrocławskich policjantów

Data dodania: 3 czerwca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Na niecodzienny pomysł oszukiwania sprzedawców i pozyskiwania upragnionych przedmiotów, wpadł pewien „przedsiębiorczy” mieszkaniec powiatu wrocławskiego. 31-latek wyszukiwał na popularnych portach aukcyjnych rzeczy, które oferowały osoby prywatne. Następnie nie chcąc wydać nawet złotówki, nielegalnie wchodził w ich posiadanie. Namierzyli go policjanci z Wrocławia, a wpadł w momencie kiedy odbierał towar. Podejrzany ma na swoim koncie kilka takich oszustw. Teraz grozić mu może kara nawet do 8 lat więzienia.

Większość z nas, aby kupić nowy telefon, komputer czy konsolę przez kilka miesięcy odkłada na ten cel odpowiednią kwotę. Czasem decydujemy się wziąć kredyt i pomału spłacamy jego raty. Jednak pewien 31-latek z okolic Wrocławia, nie chciał czekać. Pragnął mieć konkretne przedmioty jak najszybciej i wpadł na niecodzienny pomysł.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna wyszukiwał wymarzone, najczęściej drogie przedmioty, korzystając z popularnych portali aukcyjnych. Następnie telefonicznie umawiał się z prywatnym sprzedawcą i oświadczał, że chce kupić np. aparat fotograficzny. W rozmowie ustalał szczegóły dotyczące odbioru i formy opłatności za towar. Okazało się jednak, że 31-latek nie miał zamiaru za nic płacić, a po umówieniu się ze sprzedawcą, sam przyjeżdżał po jego odbiór.

Mężczyzna specjalnie na tą okazję, przebierał się w strój kuriera jednej ze znanych firm wysyłkowych i pukał do drzwi aukcyjnego sprzedawcy. Zabierał rzekomą paczkę za pobraniem, wystawiał fałszywą dokumentację kurierską i znikał.

Gdy sprzedający, nie mógł doczekać się zwrotu towaru lub odbioru należności, okazywało się, że z kupującym nie ma kontaktu, a taki kurier wcale nie pracował firmy zajmującej się dostarczaniem przesyłek.

Dzięki wnikliwej pracy operacyjnej policjantów pionu kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego z Komisariatu Policji Wrocław-Stare Miasto, 31-latka namierzono i zatrzymano. Wpadł na gorącym uczynku, kiedy w stroju kuriera odbierał paczkę od swojej kolejnej ofiary. Tym razem nie wrócił z łupem do domu, tylko trafił do policyjnego aresztu.

Funkcjonariusze na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, postawili mężczyźnie 9 zarzutów oszustwa, za co grozić mu może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Wrocławski sąd podjął decyzję zastosowaniu wobec 31-latka, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

Sprawa jest rozwojowa i policjanci obecnie działania mające na celu ustalenie pozostałych osób pokrzywdzonych.

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. Krzysztof Marcjan

nadkom. Krzysztof Zaporowski