Ta strona używa plików cookie!
close

Dzień Bezpiecznego Kierowcy – zastanów się, czy to również Twoje święto

Data dodania: 25 lipca 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

25 lipca obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Ta szczególna data stanowi doskonały moment, aby po raz kolejny uzmysłowić kierującym, jak niezwykle ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów, a także zachowanie na drodze rozwagi i zdrowego rozsądku. To również okazja do refleksji nad kulturą jazdy, jaką sami prezentujemy. Czy zasługujemy na miano bezpiecznego kierowcy?

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach stanowi jeden z priorytetów w codziennych działaniach policjantów. Nie ograniczają się one tylko do dyscyplinowania uczestników ruchu, ale w dużej mierze to również aktywność profilaktyczno-prewencyjna. Funkcjonariusze organizując różnego rodzaju akcje, czy kampanie informacyjne starają się uzmysłowić kierowcom, jak wiele zależy od nich samych. Ich zachowanie na drodze i kultura jazdy jaką prezentują, mają wielki wpływ na ilość wypadków, do których dochodzi, czy liczbę ofiar, które giną na polskich drogach.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzony jest od 2006 roku w dniu 25 lipca, to świetna okazja do wykonania swoistego rachunku sumienia dla każdego, kto siada za kierownicą pojazdu. Należy się zastanowić, czy swoim zachowaniem na drodze nie powodujemy zagrożenia dla siebie i innych. Wszak to na kierowcy ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w aucie, którym podróżuje, a także pozostałych uczestników ruchu poruszających się wokół niego.

Kierujący, który przestrzega przepisów, unika agresywnych zachowań na drodze, szanuje innych użytkowników dróg, może bez wahania stwierdzić: jestem bezpiecznym kierowcą. Niestety nadal na naszych drogach obserwujemy wiele sytuacji, które pokazują, że dużo osób wsiadających za kierownicę samochodu prezentuje zgoła inną postawę. Przekraczanie prędkości, ignorowanie obowiązującego prawa, brak kultury i zdrowego rozsądku na drodze – takie działania musimy wyeliminować z ruchu drogowego, jeśli chcemy dążyć do zmniejszenia ilości wypadków i ofiar z nimi związanych.

Dzisiejsze święto to dobry czas, aby zmienić choć cześć negatywnych zachowań, jakie obecne są na naszych drogach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł stać się lepszym i bardziej bezpiecznym kierowcą.

Wszystkim kierowcom życzymy, aby każda ich podróż była bezpieczna.
 
sierż. szt. Przemysław Ratajczyk