Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczeństwo w domu, szkole i na drodze - 250 dzieci z różnych szkół spotkało się z policjantami z Wrocławia

Data dodania: 8 grudnia 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, prowadzając działania profilaktyczne w szkołach i przedszkolach, odwiedzili w ostatnim czasie ponad 250 dzieci, wychowanków wrocławskich placówek oświatowych. Głównym tematem spotkań było bezpieczeństwo w domu szkole i oczywiście na drodze. Maluchy i starsi uczniowie, zadawali wiele ciekawych pytań i chętnie wchodzili w dyskusję z policjantami, wykazując się też niejednokrotnie sporą wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa.

Policjanci rozmawiali z dziećmi na tematy dotyczące ich bezpieczeństwa, a w szczególności bezpieczeństwa podczas poruszania się po mieście. Najmłodsi utrwalali wiadomości o tym, jak prawidłowo przechodzić przez przejścia dla pieszych, wyposażone w sygnalizację świetlną oraz te, gdzie trzeba kilka razy spoglądać w obie strony, zanim upewnimy się, że można przejść. Funkcjonariusze przestrzegali dzieci także przed wbieganiem na jezdnię oraz beztroskim przebieganiem na drugą stronę ulicy.

Po rozmowach o poruszaniu się jako osoba piesza, przyszedł czas na prelekcje odnośnie bezpiecznej jazdy samochodem. Dzieci nauczyły się, jak ważnym jest korzystanie ze specjalnie przystosowanych fotelików i przypominanie swoim rodzicom o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa.

W związku z warunkami atmosferycznymi, jakie towarzyszą aktualnej porze roku funkcjonariusze specjalny nacisk położyli na stosowanie elementów odblaskowych przez małych wrocławian, nie tylko po zapadnięciu zmroku, a także również wtedy, gdy widoczność jest ograniczona.

Mundurowi przekazywali ważne informacje za pomocą gier i zabaw. Ten sposób dotarcia do dzieci jest o tyle ważny, iż wszystkie dostarczane treści lepiej zapadają w pamięć, a najmłodsi przy tym doskonale spędzają czas. Dobrym przekaźnikiem niosącym wiedzę okazały się także specjalnie przygotowane piosenki, chętnie śpiewane przez dzieci.

Policjanci poprzez przeprowadzanie cyklicznych prelekcji, pragną zakorzenić od najmłodszych lat prawidłowe wzorce postawy, godne naśladowania przez inne osoby z otoczenia dzieci.

Na koniec każdego ze spotkań były uściski dłoni i pamiątkowe zdjęcia. Przedszkolaki jak i starsi uczniowie pytali również, kiedy odbędzie się następne spotkanie i będzie można znowu porozmawiać i spędzić czas z policjantami.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(źródło – KMP Wrocław)
 

Galeria