Ta strona używa plików cookie!
close

Dwie zamaskowane osoby uprowadziły grupę zwiedzającą miejski dom kultury - to scenariusz ćwiczeń obronnych

Data dodania: 31 maja 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Zgorzelec

Napad terrorystyczny i pożar budynku Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu. Takie zgłoszenie otrzymał dyżurny zgorzeleckiej komendy, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe. Na szczęście to tylko scenariusz powiatowo-gminnych ćwiczeń obronnych.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu otrzymuje informacje o dwóch zamaskowanych osobach, które uprowadziły grupę 20 osób z wycieczki zwiedzającej Miejski Dom Kultury. Napastnicy żądali uwolnienia osób z zakładu karnego podejrzanych o terroryzm. Na szczęście był to tylko scenariusz zaplanowanych ćwiczeń obronnych.

Ćwiczenia zostały zorganizowane wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Zgorzelcu, Strażą Pożarną i Pogotowiem Ratunkowym. Każda ze służb miała swoje zadania, które zostały zrealizowane.

W ramach ćwiczeń prowadzonych przez Policję została powołana Nieetatowa Grupa Realizacyjna, której zadaniem było zatrzymanie sprawców uprowadzenia oraz uwolnienie zakładników przy wykorzystaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa.

Zadaniem funkcjonariuszy ze Straży Pożarnej było odnalezienie dwóch osób z wycieczki, które rozłączyły się od grupy i przebywają w palącym się budynku.

W ćwiczeniach udział wzięli uczniowie szkoły mundurowej, którzy na własnej skórze mogli poczuć przynajmniej namiastkę tego jak czuje się zakładnik sterroryzowany przez uzbrojonych napastników. Huk wystrzałów grupy realizacyjnej zrobił na uczestnikach wrażenie. Takie ćwiczenia są dobrą okazją, aby w praktyce pokazać jak należałoby prawidłowo zachować się w sytuacjach zagrożenia, a także uświadomić młodzieży i dorosłym, że sytuacje kryzysowe mogą mieć miejsce w każdym miejscu, zarówno w szkole jak i podczas spędzania wolnego czasu.

kom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KPP w Zgorzelcu
podkom. Agnieszka Goguł
tel. 606 – 778 – 294

 

 

Galeria