Ta strona używa plików cookie!
close

Druga edycja kampanii pn. „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Data dodania: 28 listopada 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku, jak i na terenie całego kraju, rusza ogólnopolska Kampania pn. „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”. To już druga edycja tego projektu, który ma na celu uświadomienie użytkownikom dróg, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno - zimowym, jest widoczność. Dotyczy, to zarówno prawidłowego oświetlenia pojazdów, jak i widoczności pieszych poruszających się po zmroku. Udział w przedsięwzięciu oprócz policjantów ruchu drogowego, zadeklarowały m.in. także stacje kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

W okresie jesienno - zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.

Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak:

  • Właściwe ustawienie wysokości świateł,
  • Prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
  • Natężenie emitowanego światła.

Dlatego niestety w miesiącach jesienno - zimowych dochodzi znacznie częściej do wypadków z udziałem pieszych, często tragicznych w skutkach, niż w miesiącach wiosenno - letnich. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Kampania „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo” potrwa do 17 grudnia 2017 r. Udział w przedsięwzięciu oprócz policjantów ruchu drogowego, zadeklarowało także na terenie kraju około 200 stacji kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Wśród nich jest 5 punktów na Dolnym Śląsku.

W trakcie prowadzonych przez policjantów na dolnośląskich drogach działań kontrolnych, w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 r. w podanych niżej stacjach kontroli pojazdów (w godzinach ich pracy) będzie można bezpłatnie sprawdzić światła:
• Wrocław, ul. Brücknera 24-26,
• Złotoryja, ul. Legnicka 54,
• Prochowice, ul. Lisowice 94,
• Oława, ul. Łagodna 16,
• Bolesławiec, ul. Modłowa 8.
 

Cele projektu:

  • Wyeliminowanie z ruchu pojazdów z niesprawnymi lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem,
  • Stworzenie możliwości przeprowadzenia bezpłatnych kontroli oświetlenia na stacjach diagnostycznych - poza terminem badania technicznego,
  • Zwrócenie uwagi na występujące w okresie jesienno - zimowym zagrożenia związane z uczestnictwem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem,
  • Propagowanie zasady „widzieć i być widocznym” w relacji pieszy - pojazd (m.in. promowanie używania przez pieszych elementów odblaskowych).

Szczegóły kampanii zostaną przedstawione jutro na terenie stacji kontroli pojazdów PZM przy ul. Na Niskich Łąkach 4 we Wrocławiu, podczas zorganizowanego briefingu prasowego.
 

asp. szt. Wojciech Jabłoński

 

 

Galeria