Ta strona używa plików cookie!
close

Dolnośląscy przewodnicy psów bezkonkurencyjni w Ogólnopolskim Finale XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji

Data dodania: 9 września 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk Kraj

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zakończył się Finał XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji. Spośród 17 drużyn reprezentujących komendy wojewódzkie Policji oraz Komendę Stołeczną Policji najlepszą okazała się drużyna z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Również pierwsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw przypadło funkcjonariuszowi dolnośląskiej Policji. W finale, na zaproszenie Komendanta Głównego Policji wzięli udział, na zasadach honorowego uczestnictwa, także przedstawiciele innych krajowych służb mundurowych oraz Policji zagranicznych.

W finale, na zaproszenie Komendanta Głównego Policji wzięli udział, na zasadach honorowego uczestnictwa, także przedstawiciele innych krajowych służb mundurowych oraz Policji zagranicznych.   Mistrzostwa, pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji, odbywały się w dniach 5 - 8 września 2017 r. Nadzór nad przebiegiem i organizacją wydarzenia sprawował Komendant Centrum Szkolenia Policji.

W zmaganiach o indywidualne i drużynowe miejsca na podium wzięło udział 17 drużyn przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków. W Mistrzostwach, na zasadach honorowego uczestnictwa uczestniczyli także zagraniczni reprezentanci Policji z Estonii, Litwy, Słowacji i Niemiec oraz przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Biura Ochrony Rządu oraz Drugiego Mazowieckiego Pułku Saperów.

Do Sułkowic przyjechali najlepsi przewodnicy psów do wyszukiwania zapachu materiałów wybuchowych i narkotyków z całego kraju, wyłonieni w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim. W skład reprezentacji poszczególnych komend wojewódzkich Policji wchodziło 3 funkcjonariuszy - kierownik drużyny oraz 2 zawodników, po jednym z danej z specjalizacji.

Podczas mistrzostw, przewodnicy zaprezentowali umiejętności swoich czworonożnych podopiecznych w konkurencjach z zakresu posłuszeństwa ogólnego oraz pracy węchowej przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych lub narkotyków w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w bagażach i pomieszczeniach. Dodatkowo sami przewodnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy, jak również rozwiązać test wiedzy z zakresu programu nauczania na kursie specjalistycznym dla przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków.

W finale mistrzostw, Policję dolnośląską reprezentowali:
-asp. Marek BALCERKIEWICZ z KMP we Wrocławiu z psem służbowym „KARA” - przystosowanym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych;
-st. asp. Marek BIDZIŃSKI – z KPP w Kłodzku z psem służbowym „GWIAZDECZKA” - przystosowanym do wyszukiwania zapachów narkotyków.
-asp. sztab. Marek MYCEK kierownik reprezentacji – wojewódzki koordynator przewodników psów służbowych garnizonu dolnośląskiego – specjalista Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu.

W wyniku przeprowadzonych konkurencji – reprezentacja Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu osiągnęła najwyższe wyniki pośród wszystkich komend wojewódzkich Policji w kraju, zajmując w klasyfikacji drużynowej -       I MIEJSCE. Kolejne II i III miejsce zajęły Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

Mł. asp. Marek Balcerkiewicz z dolnośląskiej Policji z psem „KARA” zdobył też wyróżnienie dla przewodnika, który zdobył największą liczbę punktów wśród przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Policjant ten okazał się też bezkonkurencyjny w klasyfikacji indywidualnej finału mistrzostw, zajmując również I MIEJSCE. Kolejne II i III miejsce w tej kategorii zajęli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

St. asp. Marek BIDZIŃSKI z dolnośląskiej Policji z psem służbowym „GWIAZDECZKA” - przystosowanym do wyszukiwania zapachów narkotyków - zajął również wysoką lokatę w klasyfikacji indywidualnej – 7 MIEJSCE.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom Finału XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji.

asp. szt. Paweł Petrykowski

(źródło – Wydział Prewencji KWP W-w i CSP Legionowo)

 

 

Galeria