Ta strona używa plików cookie!
close

Dolnośląscy policjanci walczą z nietrzeźwymi kierowcami na drogach

Data dodania: 9 lutego 2019 r.
Miejsce zdarzenia: Legnica Lubin Wałbrzych Dolny Śląsk

Niestety mimo wielu apeli policjantów i prowadzonych kampanii społecznych dotyczących zagrożeń jakie powodują nietrzeźwi kierowcy nadal znajdują się osoby, które bezmyślnie siadają za kierownicą na podwójnym gazie narażając swoje życie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego dolnośląscy policjanci kontynuują działania mające na celu eliminowanie tego typu zachowań. Tylko w ostatnim czasie funkcjonariusze z powiatu lubińskiego, legnickiego i wałbrzyskiego prowadząc działania na swoim terenie zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców z sądowymi zakazami prowadzenia pojazdów i jednego po narkotykach. Niechlubny rekordzista miał blisko 3 promile. Podejrzanym może teraz grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Dolnego Śląska kontynuują działania wymierzone przeciwko osobom, które w stanie nietrzeźwości bądź po narkotykach prowadzą pojazdy. Funkcjonariusze przypominają, że tacy kierowcy stanowią olbrzymie zagrożenie na drodze dla siebie, swoich bliskich z którymi podróżują oraz innych uczestników ruchu.
 
Policjanci prowadząc na drogach województwa dolnośląskiego działania prewencyjno – kontrolne eliminują z ruchu drogowych przestępców. Tym razem funkcjonariusze wydziału prewencji z powiatu lubińskiego na terenie miasta zatrzymali do kontroli kierującego mazdą. Okazał się nim 22-letni mieszkaniec gminy Lubin. Jego nerwowe zachowanie i wygląd wzbudziły u policjantów podejrzenie, że może być pod wpływem narkotyków. Ich przypuszczenia okazały się słuszne, gdyż badanie na zawartość środków odurzających w organizmie dało wynik pozytywny. Jak ustalili policjanci nie było to pierwsze tego typu przestępstwo młodego kierowcy. Podczas kontroli nie posiadał przy sobie prawa jazdy, bo zostało mu zatrzymane wcześniej przez funkcjonariuszy właśnie za kierowanie pod wpływem środków odurzających.
 
W innej sytuacji policjanci z wydziału ruchu drogowego lubińskiej komendy kontrolowali busy i pojazdy ciężarowe. Na jednej z ulic w Ścinawie zauważyli kierującego mercedesem typu bus. Mężczyzna nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył. Po krótkim pościgu został zatrzymany przez policjantów. Okazał się nim 53-letni mieszkaniec gminy Ścinawa. Kiedy wysiadł z samochodu funkcjonariusze „wyczuli” powód ucieczki. Był nietrzeźwy.
 
Po badaniu na zawartość alkoholu w organizmie okazało się, że nieodpowiedzialny kierowca miał blisko 1,5 promila. Już stracił prawo jazdy, a jego sprawą zajmie się sąd. Jak ustalili policjanci mężczyzna ten był w przeszłości karany za tego rodzaju przestępstwo.
 
Z kolei policjanci referatu wywiadowczego drugiego komisariatu w Wałbrzychu pełnili służbę w rejonie dzielnicy Nowe Miasto. Około godziny 17.45 zauważyli wyjeżdżającego samochodem osobowym z ul. Paderewskiego mężczyznę, którego zachowanie na drodze wskazywało, iż może być nietrzeźwy. Podczas przeprowadzonej przez funkcjonariuszy kontroli drogowej, badanie na zawartość alkoholu wykazało u 44-letniego wrocławianina 2,69 promila alkoholu w organizmie. Ponadto mężczyzna decyzją Sądu Rejonowego we Wrocławiu miał wydany dożywotni zakaz do kierowania pojazdami.
 
Natomiast Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymał zgłoszenie, że na drodze pomiędzy miejscowością Księginice a zjazdem na autostradę A4 pojazd typu bus wjechał do rowu. Na miejsce udali się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, gdzie we wskazanym przez zgłaszającego miejscu zastali pojazd marki Renault Master, który wjechał tyłem do przydrożnego rowu. W pojeździe znajdował się kierujący 49- letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego, który bezskutecznie próbował wyjechać z rowu. Funkcjonariusze po otwarciu drzwi od strony kierowcy wyczuli od niego silną woń alkoholu. Jak się okazało kierowca miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Z uwagi na silne upojenie alkoholowe mężczyzna nie był w stanie porozumieć się z policjantami. Pojazd został zabezpieczony pomocą drogową, a kierujący został przewieziony do legnickiej komendy, gdzie po wykonaniu z nim czynności służbowych, został umieszczony w Miejskiej Izbie Wytrzeźwień. Kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy.
 
Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lat 15. Natomiast jeśli osoba nie stosuje się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, zagrożenie karą wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.
 
Funkcjonariusze zapowiadają kolejne działania na terenie województwa dolnośląskiego w celu eliminowania przestępców drogowych. Przypominamy jedną z najważniejszych zasad. Piłeś! Nie wsiadaj „za kółko”!
 
asp. szt. Wojciech Jabłoński
 
Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601-974-322
 
Źródło: KMP w Legnicy
st. sierż. Anna Tersa
tel. 504-798-649
 
Źródło: KMP w Wałbrzychu
sierż. szt. Marcin Świeży
tel. 604-426-995