Ta strona używa plików cookie!
close

Dolnośląscy policjanci przypominają o bezpieczeństwie podczas przedświątecznych zakupów

Data dodania: 28 marca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Zbliża się Wielkanoc. Okres przedświąteczny to między innymi czas zwiększonej ilości robionych zakupów w sklepach znajdujących się zarówno w pobliżu miejsca zamieszkania oraz w dużych centrach handlowych i galeriach. Często zdarza się, że w gorączkowej atmosferze, przy udziale całej rodziny, w tym również naszych najmłodszych zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dolnośląscy policjanci dbając o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców oraz osób odwiedzających teren naszego województwa w okresie przedświątecznym zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie może dochodzić do ewentualnych kradzieży. Mimo tego, że funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w tym czasie w okolicach sklepów, centrów handlowych i galerii jest znacznie więcej, nie zapominajmy o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie zabierajmy ze sobą wszystkich pieniędzy. Powinniśmy mieć tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów. Korzystając z kart płatniczych nie powinniśmy ich przekazywać nieznanym osobom. Pobierając pieniądze z bankomatu powinniśmy zasłonić wpisywany przez nas kod PIN.

Portfele i dokumenty powinniśmy trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrania np. kurtki, marynarki. Kobiety torebki powinny trzymać najlepiej przed sobą. Nie pozostawiajmy bagaży oraz ubrań bez opieki. Często wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, saszetki, a później zajęci oglądaniem towaru na półkach całkowicie zapominamy o nich, nie zwracając uwagi, co się z nimi dzieje.

W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Osoby wybierające się na zakupy swoimi samochodami powinny pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Nie zostawiajmy żadnych rzeczy na wierzchu w aucie, gdzie ich widok przez szybę może skłonić złodzieja do włamania.

Takie rzeczy jak dokumenty, kluczyki, pieniądze, części garderoby, lub też inne wartościowe przedmioty nie powinny znajdować się w widocznym miejscu.

Korzystając z tych kilku rad nie tylko będziemy wiedzieli jak należy się zachować podczas zakupów świątecznych, ale również unikniemy niepotrzebnych w tym gorącym okresie zagrożeń.

asp. szt. Wojciech Jabłoński