Ta strona używa plików cookie!
close

Dolnośląscy policjanci podsumowali 2015 rok

Data dodania: 17 lutego 2016 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

W Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyła się odprawa roczna, którą poprowadził Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Arkadiusz Golanowski. W spotkaniu podsumowującym 2015 r. udział wzięli również Wojewoda Dolnośląski oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Miniony rok, to kontynuacja spadku przestępczości na terenie województwa dolnośląskiego, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, a także mniejsza liczba wypadków drogowych, zabitych i rannych. To także codzienna, ciężka praca, której efektem jest m.in. kolejny wzrost aktywności w ujawnianiu przestępstw narkotykowych i gospodarczych oraz ich sprawców.

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyła się odprawa służbowa, która była okazją do podsumowania stanu bezpieczeństwa na terenie Dolnego Śląska oraz pracy funkcjonariuszy i pracowników Policji na rzecz bezpieczeństwa. Oprócz kierownictwa dolnośląskiej Policji, komendantów miejskich i powiatowych, naczelników komórek organizacyjnych komendy wojewódzkiej we Wrocławiu, w spotkaniu udział wzięli takżeWojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak,Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska, a także Prezes Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Grażyna Szyburska – Walczak i Zastępca Prokuratora Apelacyjnego we Wrocławiu Wiesław Bilski.

Podczas spotkania Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Arkadiusz Golanowski podsumował działania dolnośląskiej Policji w 2015 roku. Pracę i wyniki osiągnięte w ubiegłym roku przez pion kryminalny przedstawił Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Zygmunt Skwierawski, natomiast efekty pracy pionu prewencji przedstawił Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Krzysztof Sidorowicz, a pionu logistycznego Naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów mł. insp. Tomasz Jędrzejowski. Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu podziękował funkcjonariuszom i pracownikom dolnośląskiej Policji za aktywność i wkład wniesiony w uzyskane w ubiegłym roku dobre efekty pracy. Za dobrą współpracę podziękowali również zaproszeni Wojewoda Dolnośląski i Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W 2015 roku na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano kolejny spadek przestępczości, w tym ogółem o blisko 3 %, a przestępstw najbardziej społecznie uciążliwych, czyli m.in. rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, w tym także z użyciem niebezpiecznego narzędzia, bójek i pobić, włamań, kradzieży w tym kradzieży samochodów - o 5 %. W okresie ostatnich 5 lat, to już mniej o ponad 10 tys. przestępstw na terenie województwa.

W zeszłym roku wzrosła również po raz kolejny m.in. efektywność działań dolnośląskiej Policji w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej. Zaangażowanie funkcjonariuszy doprowadziło do ujawnienia o blisko 5 % więcej tego typu przestępstw i zatrzymania ich sprawców. W wyniku przeprowadzonych realizacji zabezpieczono łącznie m.in. blisko 100 kilogramów marihuany oraz ponad 15 kilogramów amfetaminy. Wśród przechwyconych środków odurzających były też m.in. metamfetamina, kokaina, heroina czy tabletki ekstazy. Zlikwidowano również 131 upraw konopi indyjskich, zabezpieczając łącznie prawie 4,6 tys. krzewów. Funkcjonariusze zlikwidowali też m.in. dwa magazyny oraz zabezpieczyli blisko 60 tys. sztuk dopalaczy o wartości ponad 3 milionów złotych, a także zlikwidowali dwa laboratoria, gdzie wytwarzane były środki odurzające.

W ubiegłym roku, w związku z prowadzonymi postępowaniami, dolnośląscy policjanci zabezpieczyli środki finansowe i mienie należące do przestępców o wartości ponad 11 milionów złotych. Odzyskano też mienie o wartości prawie 30 milionów złotych. 2015 rok to okres, w którym dolnośląscy policjanci rozwiązali wiele poważnych i trudnych spraw. To m.in. sprawa brutalnego zabójstwa 15 – latki sprzed 22 lat. Zajmowali się nią funkcjonariusze z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o tę zbrodnię. Podejrzany został tymczasowo aresztowany. To także wyjaśnione sprawy zabójstwa dwóch kobiet we Wrocławiu oraz dwukrotnego podwójnego zabójstwa w powiecie legnickim.

W zakresie zwalczania przestępczości samochodowej, w 2015 roku funkcjonariusze zlokalizowali i zlikwidowali na terenie województwa blisko 100 różnego rodzaju miejsc, w których przechowywano lub rozmontowywano pojazdy kradzione na terenie Polski i Europy. Efekty działań policji i współpracy również z innymi służbami na terenie Dolnego Śląska, to m.in. rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym dokonującej przestępstw gospodarczych o charakterze transgranicznym. Szacunkowa wartość strat, jakie Skarb Państwa poniósł w wyniku przestępczego działania grupy, wyniosła około 50 milionów złotych. To również rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami. Przestępcy narazili Skarb Państwa, na co najmniej 330 milionów złotych strat. Policjanci prowadzili też działania wymierzone w przestępczość akcyzową. Tylko jedna z realizacji przy współpracy z innymi służbami, to przechwycenie ponad 2,7 miliona sztuk papierosów oraz 5,5 tony tytoniu, a także zlikwidowanie 3 nielegalnych magazynów i sortowni nielegalnie wyprodukowanych wyrobów tytoniowych.

W 2015 roku policjanci zabezpieczali więcej, bo łącznie aż 605 imprez masowych i 259 wystąpień społecznych. 2015 rok, to także znaczny wzrost wszczętych przez Policję procedur „Niebieska Karta”, których sporządzono blisko 5,7 tys. Działania prewencyjne w 2015 roku, to również wzrost o blisko 5 tys. służb zrealizowanych na ulicach miast województwa dolnośląskiego. W tym okresie funkcjonariusze przeprowadzili łącznie blisko 404 tys. różnego rodzaju interwencji, ujawnili ponad 563 tys. wykroczeń oraz realizowali 53 programy profilaktyczne ukierunkowane na zapobieganie zagrożeniom różnego rodzaju przestępstwami. W minionym roku zrealizowano też łącznie ponad 17 tys. konwojów.

W kwestii bezpieczeństwa na dolnośląskich drogach, należy zauważyć, że w minionym roku na terenie województwa odnotowano o blisko 10 % mniej przestępstw drogowych. Doszło też do mniejszej o 8% liczby wypadków drogowych, w których zginęło o 24% mniej osób i rannych zostało o 7 % mniej uczestników ruchu. W związku z prowadzonymi działaniami, policjanci ujawnili i zatrzymali też blisko 5,5 tys. nietrzeźwych kierujących.

Rok 2015, to także sukcesy sportowe dolnośląskich policjantów. Przykładem może być m. in. sierż. Paulina Bieć z Komisariatu Policji Wrocław – Grabiszynek – Mistrzyni Świata w Kikcboxingu federacji WAKO. Jest to już jej piąty tytuł Mistrzyni Świata.Zawodniczka doceniona została również przez czytelników Gazety Wrocławskiej i w kolejnym już plebiscycie gazety znalazła się wśród dziesięciu najlepszych sportowców Dolnego Śląska. Kolejny sportowiec w dolnośląskiej Policji, to podinsp. Henryk Tonderys z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, który zdobył złote medale podczas Mistrzostw Świata Karate Shotokan w Stambule oraz podczas XXI Mistrzostw Polski. Z kolei st. post Wioletta Miśkiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy została Wicemistrzynią Świata w Teakwondo podczas zawodów rozegranych we Włoszech.

Podinsp. Wojciech Żmija z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu już wielokrotnie stawał na podium w krajowych i międzynarodowych zawodach w Karate Kyokushin. W 2015 roku zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy w Karate Kyokushin w Berlinie. Sierż. szt. Andrzej Kocyła z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu został Mistrzem Świata w konkurencji wyciskania sztangi leżąc w "WORLD POLICE AND FIRE GAMES" - największa i najbardziej prestiżowej imprezie na świecie stworzonej z myślą o sportowcach, którzy na co dzień strzegą prawa i porządku w służbach mundurowych swoich krajów. Podkom. Jacek Jaworski z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu zdobył na zawodach European Masters Games w Nicei we Francji dwa medale, złoty w Kumite i brązowy medal w Kata.

Miniony rok, to także kontynuacja dużej aktywności w zakresie remontów i modernizacji jednostek dolnośląskiej Policji w celu poprawy jakości obsługi interesantów oraz warunków pracy funkcjonariuszy i pracowników Policji. Tylko adaptacja wraz z modernizacją siedziby Komisariatu Policji w Długołęce, rozbudowa i modernizacja siedziby Komendy Powiatowej Policji w Oławie, czy też budowa nowego obiektu Komisariatu Policji Wrocław – Krzyki, to koszt ponad 40 milionów złotych. Prace sfinansowano z budżetu Policji przy wsparciu środków samorządowych. 2015 rok to też znaczne uzupełnienie floty pojazdów służbowych dolnośląskiej Policji (zakup ponad 150 nowych radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych oraz pojazdów specjalistycznych), a także kontynuacja dużej aktywności w zakresie realizacji projektów i wykorzystania środków unijnych.

W ubiegłym roku do służby w garnizonie dolnośląskim przyjęto łącznie 328 nowych funkcjonariuszy i funkcjonariuszek i jest to większa ilość niż rok wcześniej.

Odprawa roczna, która odbyła się 16 lutego 2015 r. w siedzibie dolnośląskiej Policji, była też okazją do uroczystego pożegnania insp. Tomasza Miłkowskiego, obecnego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a do niedawna Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, nadzorującego pion logistyki, a także podziękowania mu za pracę na rzecz garnizonu dolnośląskiego.

asp. szt. Paweł Petrykowski
 

 

 

Galeria