Ta strona używa plików cookie!
close

Dolnośląscy policjanci omówili prowadzone działania w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”

Data dodania: 26 czerwca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Dzisiaj odbyło się spotkanie z dziennikarzami, na którym omówione zostały działania jakie są podejmowane są przez dolnośląskich policjantów w ramach „Bezpiecznych wakacji”. Funkcjonariusze poinformowali o działaniach w tym zakresie, które realizowane są na wielu płaszczyznach, mając na uwadze bezpieczeństwo na drogach, nad wodą, w miejscu zamieszkania. Ponadto poinformowali o działaniach profilaktycznych prowadzonych w trakcie letniego wypoczynku.

Kilka dni wakacji już za nami. Wiele osób wyjechało już na upragniony wypoczynek, jednak spora część dopiero wyjedzie i skorzysta z letniego odpoczynku. Mając na uwadze bezpieczeństwo dorosłych, dzieci i młodzieży dolnośląscy policjanci podczas spotkania przypominali podejmowane zakresie bezpieczeństwa działania.

W spotkaniu zorganizowanym w stałym punkcie kontroli autobusów we Wrocławiu przy ul. Ślężnej uczestniczyli Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu – podinsp. Piotr Wiśniewski oraz  funkcjonariuszka Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu – kom. Aneta Pola. Podczas niego omówione zostały płaszczyzny podejmowanych działań, w tym m. in. bezpieczeństwa na drogach, na wodach, w miejscu zamieszkania oraz działań profilaktycznych podejmowanych przez funkcjonariuszy w trakcie wakacji.

Dolnośląscy policjanci ruchu drogowego podczas wakacji szczególną uwagę zwracają na prędkość, stan trzeźwości, prawidłowe wykonywanie manewrów, szczególnie wyprzedzania oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci. Policjanci apelują też o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie podróży i przypominają, że rozsądek oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Policjanci przypominają też o tym, że jak co roku we Wrocławiu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego uruchomili stały punkt kontroli autobusów, wyjeżdżających z uczestnikami letniego wypoczynku, który działa od poniedziałku do piątku w godz. 05.30 – 09.00 przy ul. Ślężnej (parking przy Wzgórzu Andersa).W weekendy oraz poza wskazanymi, godzinami w sprawie kontroli autobusów można kontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu pod nr tel. (71) 340-36-20. Podobne kontrole autobusów prowadzone są też przez policjantów w innych powiatach województwa dolnośląskiego.

Ponadto każdy rodzic wysyłający dziecko na wycieczkę lub kolonie, czy też organizator takiego wyjazdu, dzięki e-usłudze "Bezpieczny autobus" może również sprawdzić, czy autokar, który będzie przewoził ich pociechy jest sprawny i dopuszczony do ruchu oraz czy posiada aktualne ubezpieczenie OC. Do skorzystania z usługi wystarczy numer rejestracyjny pojazdu i  znajomość adresu

Bezpieczny autobus

Dolnośląscy policjanci przypomnieli też o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Ciepłe dni podczas wakacji sprzyjają spędzaniu wolnego czasu w takich miejscach. Jednak powinniśmy pamiętać, aby szukając ochłody nie próbować swoich sił poza wydzielonymi i odpowiednio zabezpieczonymi kąpieliskami. Poza tymi miejscami mogą występować okoliczności, stwarzające zagrożenie podczas kąpieli.

Aby ten wypoczynek był bezpieczny wystarczy przestrzegać podstawowych zasad:

• Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.

• Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod okiem osób dorosłych. Policjanci zwracają uwagę na konieczność stałego pilnowania dzieci i przypominania im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą.

• Korzystając ze sprzętu wodnego pamiętać należy o tym, że  sprzęt taki powinien być sprawny, a przebywające na nim osoby, które nie umieją pływać powinny mieć na sobie specjalne kamizelki.

• Nie nadużywajmy alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a po jego wypiciu nie powinniśmy się kąpać. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, zwiększa prawdopodobieństwo szoku termicznego, osłabia organizm – dlatego tak ważne jest nie wchodzenie do wody po alkoholu.

• Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych.

Policjanci pionów prewencji będą również spotykać się z młodzieżą na obozach i półkoloniach. Funkcjonariusze będą rozmawiać z najmłodszymi  o zagrożeniach, jak ich unikać oraz poprzez zabawę, konkursy, gry łączyć działania profilaktyczne realizowane w trakcie wakacji w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Ponadto wspólnie z innymi służbami policjanci będą sprawdzać miejsca zorganizowanego wypoczynku, zwracając uwagę na ewentualne nieprawidłowości. Wszystko po to aby wakacyjny wypoczynek był bezpieczny. 

nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

 

Galeria