Ta strona używa plików cookie!
close

Dolnośląscy funkcjonariusze najlepszymi policyjnymi ratownikami wodnymi w kraju

Data dodania: 19 maja 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Policjanci z Dolnego Śląska zwyciężyli w rywalizacji o miano „najlepszego policyjnego wodniaka w kraju”. Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu: sierż. Piotr Połeć zwyciężył indywidualnie, a w drużynie razem z asp. Krzysztofem Senk okazali się bezkonkurencyjni i wyprzedzili kolegów z Olsztyna i Krakowa. Zawody organizowane pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Joachima Brudzińskiego - V Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym odbyły się w Giżycku.

17 załóg policyjnych wodniaków z całej Polski - reprezentanci  16 komend wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji –  już we wtorek (15.05.018) wieczorem stawili się w Giżycku nad brzegiem Jeziora Kisajno, gdzie w Centralnym Ośrodku Sportu wspólnie z kierownikami drużyn i składem sędziowskim odbyli odprawę techniczną. Następnego dnia rano insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie zainaugurował V Ogólnopolskie Zawody Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym.

Zawody zostały organizowane pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego. Patronowali im także Komendant Główny Policji  nadinsp. Jarosław Szymczyk, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki i Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów oraz Burmistrz Miasta Giżycko Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Patronatem medialnym zawody objęły redakcje TVP Olsztyn oraz Radia Olsztyn.

Jak podkreślają organizatorzy, takie zmagania policjantów to jeden z istotnych elementów składowych systemu doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy pełniących służbę na wodach i terenach przywodnych przed sezonem letnim, jak również możliwość wymiany doświadczeń w zakresie metod interwencyjnych podejmowanych przez mundurowym w tym obszarze.

Trzy dni i pięć wymagających konkurencji
Zacięta rywalizacja trwała trzy dni, w trakcie których zawodnicy zmierzyli się w pięciu konkurencjach. Pierwszego dnia była nią „Kontrola łodzi”, którą przeprowadzono na Jeziorze Czos. Zawodnicy podpływając swoją łodzią do łodzi, która złamała przepisy związane z wytwarzaniem fali na akwenie, mieli przeprowadzić interwencję, jednocześnie kontrolując załogę jak i samą łódź pod kątem przestrzegania przepisów. Następnego dnia zawody przeniosły się pod dach krytej pływalni MOSiR w Giżycku. Tam zawodnicy rywalizowali wpław na dystansie 50 metrów, podejmując w połowie dystansu z dna basenu manekina symulującego tonącą osobę. Następnie bezpośrednio po przepłynięciu wymaganego dystansu, zawodnicy przechodzili do miejsca, w którym czekał na nich pozorant oraz fantom, na których mieli zademonstrować prawidłowy sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej tonącej osobie.  Tego samego dnia zawodnicy rozwiązywali także test wiedzy, składający się z 40 pytań i przygotowany specjalnie dla policyjnych wodniaków.  Ostatniego dnia zawodów - w piątek – policjanci ponownie wsiedli do łodzi, jednak tym razem na Jeziorze Niegocin, gdzie rozegrała się ostatnia konkurencja – „Rajd łodzią”. Policjanci musieli w jak najszybszym czasie pokonać łodzią wyznaczony dystans, przepływając w określony sposób pomiędzy bojkami.

Nie tylko zawody
Po ostatniej konkurencji sędziowie zebrali się, by podsumować wyniki. W tym czasie publiczność zawodów zebrana w Porcie „Ekomarina” mogła odwiedzić przygotowane specjalnie na tę okazje stanowiska profilaktyczne Policji, WOPRu i Państwowej Straży Pożarnej. W tych miejscach zainteresowane osoby miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zagadnień związanych z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, a także poznać bliżej specyfikę pracy poszczególnych służb. Na miejscu pojawili się także policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Olsztynie, którzy zaprezentowali niektóre narzędzia, jakimi posługują się w swojej służbie.  Zawody były znakomitą okazją do tego, by pokazać jak różna może być służba w policji i że może być ona szansą do połączenia swoich pasji z życiem zawodowym.

Zwycięzcami zostali…
W piątkowe samo południe nadeszła chwila, na którą niecierpliwie czekali zawodnicy. Sędziowie podsumowali i ogłosili wyniki, a nagrody wyróżnionym zawodnikom i drużynom wręczyli Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Tomasz Klimek, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów nadkom. Sławomir Koniuszy oraz Burmistrz Miasta Giżycko Wojciech Karol Iwaszkiewicz.
Najlepszymi zawodnikami V Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym okazali się:

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

I MIEJSCE – sierż. Piotr Połeć (KWP we Wrocławiu)
II MIEJSCE – sierż. szt. Paweł Pelikan (KWP w Olsztynie)
III MIEJSCE – asp. Krzysztof Senk (KWP we Wrocławiu)

Zawodnicy, którzy zajęli miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej, otrzymali odpowiednio złotą, srebrną i brązową odznakę od Komendanta Głównego Policji,  nagrody pieniężne od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Policji oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów.
W klasyfikacji drużynowej podium ukształtowało się następująco:

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

I MIEJSCE  - reprezentacja KWP we Wrocławiu
1)  sierż. Piotr Połeć
2) asp. Krzysztof Senk
II MIEJSCE - reprezentacja KWP w Olsztynie
1) sierż. szt. Paweł Pelikan (KPP w Giżycku)
2) mł. asp. Wojciech Paśnikowski (KPP w Ostródzie)
III MIEJSCE - reprezentacja KWP w Krakowie
1) sierż. szt. Damian Florek
2) st. sierż. Andrzej Górowski

Za zdobycie pierwszego miejsca policjanci otrzymali puchar od MSWiA, za zajęcie drugiego miejsca Puchar od KGP, a za zajęcie trzeciego miejsca na podium puchar od KWP w Olsztynie. Wszystkie drużyny, które zajęły miejsca na podium otrzymały także nagrody pieniężne od Komendanta Głównego Policji oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że drużyna policjantów z Wrocławia powtórzyła sukces, jakim było zwycięstwo podczas III Ogólnopolskich Zawodów Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym, które dwa lata temu odbyły się w Mrągowie. Wtedy także ci sami policjanci zajmowali miejsca na podium w klasyfikacji indywidualnej.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali także pamiątkowe medale uczestnictwa w zawodach ufundowane przez Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów oraz upominki od Burmistrza Giżycka.

Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim zawodnikom udziału i wytrwania w wyczerpujących zawodach.

Życzymy powodzenia na dalszej ścieżce kariery zawodowej i być może kolejnych udanych startów w Ogólnopolskich Zawodach Funkcjonariuszy Policji w Ratownictwie Wodnym.
 

Źródło: KWP w Olsztynie
nadkom. Krzysztof Zaporowski

 

 

 

 

Galeria