Ta strona używa plików cookie!
close

Debata społeczna „Razem zadbajmy o zabezpieczenie ogrodów działkowych"

Data dodania: 27 listopada 2015 r.
Miejsce zdarzenia: Ząbkowice Śląskie

Ząbkowiccy policjanci spotkali się z działkowiczami, by porozmawiać o bezpieczeństwie na ogródkach działkowych pod hasłem „Razem zadbajmy o zabezpieczenie ogrodów działkowych". Funkcjonariusze wskazali w jaki sposób można zabezpieczyć swoje mienie i co zrobić, gdy potrzebna jest pomoc.

Na terenie Ząbkowic Śląskich znajduje się kilka ogrodów działkowych na których przeszło 1.000 osób uprawia owoce i warzywa, a także traktuje jako miejsce wypoczynku. Działkowcy poświęcają swoim parcelom dużo pracy, na wielu stoją altany nowocześnie wyposażone, a do pielęgnacji ogrodów używany jest markowy sprzęt ogrodniczy przechowywany na terenie działek.

Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Arkadiusz Szmytkowski od przywitania gości i przedstawienia problematyki. Policjanci podczas debaty zwrócili szczególną uwagę działkowcom na zabezpieczenie własnego mienia tak by „nie kusić złodzieja”. Przede wszystkim nie powinno się zostawiać na działce i w altanach wartościowych rzeczy jak kosiarki, piły, sprzęt elektryczny czy drobne AGD. Jeśli już nie ma innej możliwości, to należy sfotografować przedmioty, spisać numery seryjne i przechować dowód zakupu. Altanki powinny być zabezpieczone atestowanymi zamkami, kłódkami, można także zainstalować systemy alarmowe.

Pamiętać trzeba także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pracy i relaksu na działkach. Często policjanci odnotowują włamania do samochodów, gdyż pozostawiane są na siedzeniach samochodu torebki i reklamówki (nawet jeśli zawartość nie jest cenna, to koszt wybitej szyby może być znaczny). Zdarza się także pozostawianie na ławkach przed altanami torebek, portfeli, nie zabezpieczonych rowerów.

Funkcjonariusze przypominali, że warto mieć zawsze przy sobie telefon komórkowy, który pozwoli szybko powiadomić nie tylko policję i rodzinę w razie jakiś zdarzeń, ale chociażby wezwać pomoc medyczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Głos zabrał także przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, który przedstawił możliwości zabezpieczenia i ubezpieczenia przedmiotów. Do debaty włączyli się także strażnicy miejscy, którzy zadeklarowali pomoc w zabezpieczeniu mienia i patrole w okolicach ogrodów działkowych.

Po podsumowaniu działkowcy podjęli dyskusje i zaproponowali rozwiązania swoich problemów wspólnie z policjantami i innymi instytucjami.

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śl.
podkom. Ilona Golec

nadkom. Krzysztof Zaporowski
 

 

Powiązane wiadomości