Ta strona używa plików cookie!
close

Debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”

Data dodania: 27 listopada 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Ząbkowice Śląskie

Ząbkowiccy policjanci wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym przeprowadzili debatę skierowaną do osób starszych. Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo seniorów tłumaczyli, w jaki sposób oszuści działają metodą na tzw. „wnuczka” czy też „policjanta”. Wszystko po to, aby ochronić ich przed ewentualnymi zagrożeniami ze strony przestępców.

Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów- tymi słowami odniósł się do zebranych I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ząbkowicach Śląskich.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową stratą, jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad:

Policjant czy funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji a także nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Wszelkie podejrzane sytuacje zgłaszajmy natychmiast na Policję.

W debacie wzięli udział zaproszeni goście, pracownicy OPS, PCPR-u, Straży Miejskiej, Pogotowia. Pani Dyrektor pogotowia - Beata Gil, która przedstawiła zasady korzystania z tzw. „Bezpiecznej koperty”. Koperta, w której znajdują się informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach winna być umieszczona na lodówce - w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. Takie koperty otrzymali wszyscy uczestnicy debaty. W przypadku udzielania nagłej pomocy ratownicy czy lekarz mają dokładne informacje o zdrowiu pacjenta. Policjanci przypomnieli natomiast, czym jest aplikacja „Moja Komenda”. Ważnym zagadnieniem było informowanie o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - nie wszyscy seniorzy wiedzieli jak z niej korzystać. Aby dokładnie, to wyjaśnić zaprezentowano krótki film na ten temat.

W debecie wzięła również udział lek. med. Kinga Mikusek - prowadząca Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego Harmonia - wytłumaczyła zebranym, czym jest zdrowie psychiczne a także, jaka jest różnica między psychiatrą, psychologiem a terapeutą. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Kolejne zostało zaplanowane na przełomie kwietnia i maja, a jeszcze w tym roku planowane są tego typu spotkania w każdej gminie powiatu ząbkowickiego.

Policjanci jeszcze raz apelują do seniorów o zachowanie rozsądku i rozwagi w kontaktach z osobami obcymi.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
kom. Ilona Golec
tel. 608-086-826

 

 

Galeria