Ta strona używa plików cookie!
close

Cyberzagrożenia, przemoc rówieśnicza, profilaktyka uzależnień i odpowiedzialność prawna nieletnich- policjanci zorganizowali cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą

Data dodania: 13 listopada 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Złotoryja

Złotoryjscy policjanci dbając o kształtowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży, przeprowadzili cykl spotkań z najmłodszymi mieszkańcami powiatu. Funkcjonariusze omówili zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z Internetu, problem przestępczości wśród nieletnich, przemocy rówieśniczej i odpowiedzialności prawnej w tym zakresie. W rozmowach z młodzieżą skoncentrowano się na profilaktyce uzależnień, a młodszym dzieciom przypomniano o bezpieczeństwie na drodze i konieczności noszenia odblasków.

Cykl spotkań z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych został zrealizowany w ramach programu profilaktycznego „Świadomy Junior”. Złotoryjscy policjanci odwiedzili ponad 500 uczniów z placówek oświatowych w Złotoryi, Wilkowie, Zagrodnie i Sokołowcu. Policjantki przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej oraz filmów edukacyjnych opowiedziały uczniom o zagrożeniach towarzyszących korzystaniu z Internetu oraz urządzeń mobilnych. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować w przypadku doświadczenia przemocy w świecie realnym oraz wirtualnym. Zostali zapoznani z formami cyberprzemocy, a także procedurą postępowania w takich sytuacjach. Policjantki wyjaśniły uczniom pojęcie czynu karalnego, demoralizacji i jej przejawów oraz poinformowały kiedy za swoje czyny odpowiada się jako nieletni, a kiedy już jako dorosły. Dzięki spotkaniom poświęconym tematyce cyberzagrożeń uczniowie zdali sobie sprawę jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Konsekwencje działań zarówno „w sieci” jak i w realnym świecie mogą okazać się naprawdę poważne zarówno dla ofiary jak i nieletniego sprawcy.

W spotkaniach z młodzieżą skoncentrowano się także na szeroko rozumianej profilaktyce uzależnień. Policjantki przekazały wiedzę na temat szkodliwości środków uzależniających oraz ich negatywnego wpływu na organizm młodego człowieka. Natomiast w spotkaniach z młodszymi uczniami zwrócono uwagę na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomniano jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

st. asp. Monika Kaleta

Źródło: KPP Złotoryja
st. sierż. Dominika Kwakszys
tel. 603 – 765 – 923

 

Galeria