Ta strona używa plików cookie!
close

Ćwiczenia służb podczas działań w sytuacjach kryzysowych

Data dodania: 12 maja 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Wrocław

Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu znaleziono niebezpieczny pakunek – takie zgłoszenie otrzymały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście. Na szczęście to powiadomienie dotyczyło scenariusza ćwiczeń, które wczoraj (11.05.) odbyły się na terenie szpitala. W działaniach udział wzięli policjanci, strażacy, straż miejska, służby medyczne oraz przedstawiciel zarządzania kryzysowego. Wszystko po to, aby przygotować i doskonalić współdziałanie służb ratowniczych w przypadku wystąpienia tego rodzaju sytuacji kryzysowej.

Organizatorem przeprowadzonego ćwiczenia był Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu. Głównym celem tego przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności i wzajemnej współpracy wszystkich służb podczas działań w sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia rozpoczęły się ok. godziny 11.00 od informacji, która wpłynęła na telefon alarmowy 112 o pozostawionym przez nieznaną osobę podejrzanym pakunku na terenie szpitala. W związku z tym zarządca obiektu podjął decyzję o ewakuacji części placówki medycznej i powiadomieniu odpowiednich służb. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze pionów prewencji, ruchu drogowego, przewodnik z psem służbowym oraz policyjni pirotechnicy. Ponadto swoje działania prowadzili strażacy, strażnicy miejscy i inne osoby odpowiadające za bezpieczeństwo. Po wstępnym sprawdzeniu okazało się, że mamy do czynienia z ładunkiem wybuchowym.

Do zadań policji podczas tego ćwiczenia należało m.in.:
- sprawdzenie pirotechniczne miejsca ujawnionego ładunku wybuchowego, dróg ewakuacji, neutralizacja ujawnionego ładunku wybuchowego,
- udział w ewakuacji osób z terenu szpitala,
- zapewnienie bezkolizyjnego dojazdu służb do miejsca zdarzenia oraz zabezpieczenie miejsca ćwiczenia przed osobami postronnymi.

W efekcie policyjni pirotechnicy zneutralizowali w bezpiecznym miejscu znaleziony ładunek wybuchowy przeprowadzając jego detonacje.

Po zakończeniu działań wszystkich służb nastąpił powrót pracowników szpitala oraz pozostałych osób, które były wcześniej ewakuowane.

Tego rodzaju działania pozwalają na sprawdzenie gotowości wszystkich służb oraz przedstawicieli innych instytucji na wypadek realnych zagrożeń. Wszyscy uczestnicy wczorajszych ćwiczeń mają jednak nadzieję, że nie będą musieli wykorzystywać zdobytego doświadczenia i umiejętności w praktyce.

st. asp. Wojciech Jabłoński

 

 

Galeria