Ta strona używa plików cookie!
close

Brawa dla seniorów za czujność – nie dali się oszukać

Data dodania: 7 lipca 2018 r.
Miejsce zdarzenia: Lubin

Policyjne działania oraz prowadzone kampanie społeczne na temat metod działania oszustów na tzw. wnuczka przynoszą efekty. Na terenie powiatu lubińskiego w ostatnim czasie miało miejsce kilka prób oszustw metodą na policjanta, prokuratora, córkę i siostrzenicę. Wszyscy mieszkańcy zachowali się bardzo czujnie oraz roztropnie, nie oddając oszustom żadnych pieniędzy.

W przeciągu kilku dni policjanci z Lubina otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców o próbach oszustwa przez osoby podające się za kogoś z rodziny. Potencjalne ofiary w wieku od 54 do 82 lat otrzymywały telefony od rzekomych krewnych z prośbą o pilne wsparcie finansowe. Dzwoniąca kobieta podczas rozmowy telefonicznej, podając się za córkę lub siostrzenicę opowiadała dramatyczną historię - spowodowała wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej, za pośrednictwem policjanta, musi prokuratorowi przekazać pieniądze. Były to kwoty od 17 do 90 tysięcy złotych. Oszuści w trakcie rozmów podawali się za policjanta, córkę, siostrzenicę i prokuratora.

Przestępcy srogo się zawiedli. Wszyscy mieszkańcy wyczuli oszustwo i nie przekazali nieznajomym żadnych pieniędzy, a o zdarzeniu natychmiast powiadomili Policję. Wszyscy seniorzy zgodnie podkreślali, że już wielokrotnie, czy to za pośrednictwem środków masowego przekazu, czy też przez dzielnicowych, a przede wszystkim przez członków swoich rodzin, byli ostrzegani o tego typu oszustwach. Obecnie funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności wszystkich zdarzeń.

Lubińscy policjanci wciąż apelują o rozwagę i zachowanie czujności. Funkcjonariusze kontynuują działania, mające na celu zminimalizowanie przypadków wyłudzania pieniędzy osobom starszym poprzez liczne akcje i spotkania z seniorami. Dzięki wsparciu finansowemu Starosty Lubińskiego, osobom starszym, za pośrednictwem dzielnicowych, bądź spółdzielni mieszkaniowych, przekazywane są ulotki ostrzegające przed oszustami.

SENIORZE PAMIĘTAJ:

  • Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie,
  • Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
  • Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
  • O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Źródło: KPP w Lubinie
st. asp. Sylwia Serafin
tel. 601-974-322

nadkom. Krzysztof Zaporowski
 

 

Pobierz film

Galeria