Ta strona używa plików cookie!
close

Bezpieczny 1 listopada na Dolnym Śląsku – policyjna akcja ZNICZ 2017

Data dodania: 2 listopada 2017 r.
Miejsce zdarzenia: Dolny Śląsk

Dzień Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku minął bezpiecznie. W tym dniu największego natężenia ruchu pojazdów i pieszych, odnotowano 3 wypadki. Co najważniejsze nikt w tych wypadkach nie zginął. Dolnośląscy policjanci realizując działania w ramach tegorocznej akcji ZNICZ dbali o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach województwa i odwiedzających groby swoich bliskich. Głównym zadaniem funkcjonariuszy była pomoc w dotarciu na cmentarze. W tym czasie na drogach i w okolicach nekropolii służbę pełniło ponad 1000 policjantów.

1 listopada br. dolnośląscy policjanci skoncentrowali się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa w rejonach cmentarzy, do których tłumnie udawali się mieszkańcy odwiedzający groby najbliższych. O bezpieczeństwo w rejonach nekropolii dbali funkcjonariusze prewencji i pionu kryminalnego. Tam, gdzie doszło do zmiany organizacji ruchu, służbę pełnili policjanci z drogówki. Funkcjonariusze przypominali pieszym o posiadaniu elementów odblaskowych, poza terenem zabudowanym, po zmroku. Prowadzili też wzmożone działania kontrolne na dolnośląskich drogach. Działania policjantów na drogach dojazdowych wspierali funkcjonariusze monitorujący policyjnym śmigłowcem sytuację z powietrza.

W tym szczególnym dniu, w którym też odnotowano największe natężenie ruchu pojazdów i pieszych, na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano w 3 wypadki. Co najważniejsze nikt w tych wypadkach nie zginął. Również na cmentarzach było bezpiecznie. Prowadząc działania kontrolne, policjanci ujawnili i wyeliminowali z ruchu 18 nietrzeźwych kierujących.   

Pamiętajmy, że trwają jeszcze powroty. Dlatego przypominamy o zasadach bezpiecznej jazdy i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Najczęstszymi przyczynami wypadków niezmiennie pozostają brawura połączona z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wykonywanie manewrów, szczególnie manewrów wyprzedzania, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdów i alkohol.

To właśnie w kwestii tego ostatniego, prowadzone przez dolnośląskich policjantów działania na drogach doprowadziły do ujawnienia i wyeliminowania z ruchu niestety dużej liczby nietrzeźwych kierujących. Od 27 października br. funkcjonariusze zatrzymali 116 osób, które mimo wielokrotnych apeli i ostrzeżeń wsiadły za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Tragiczne skutki zdarzeń drogowych są też często efektem braku zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy też niestosowania elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym. 

asp. szt. Paweł Petrykowski
 

 

 

 

 

 

 

Pobierz film

Galeria